IMGW ostrzega. Upały nie odpuszczają

fot. Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami, które trwać mają przynajmniej do soboty. 

Najcieplej będzie w zachodniej części województwa od Raciborza przez Pyskowice po Kłobuck, gdzie obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia. Na czwartek 21.07 prognozowane są temperatury od 34 do nawet 37 stopni Celsjusza. O stopień chłodniej ma być w pozostałej części regionu poza powiatami cieszyńskim i żywieckim gdzie temperatura w ciągu dnia wyniesie od 29  do 32 stopni.

Obszar obowiązywania ostrzeżeń meteo
Źródło: meteo.imgw.pl

Legenda:
Kolor czerwony: 3 stopień zagrożenia;
Kolor pomarańczowy: 2 stopień zagrożenia;
Kolor żółty: 1 stopień zagrożenia.

Upały są niebezpieczne zwłaszcza dla małych dzieci i seniorów. Jak mówi dr Aleksandra Szymańska, internistka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, starsze osoby powinny zwracać uwagę na przechowywanie leków w trakcie gorących dni...

— Większość osób starszych jednak te leki zażywa na stałe. Jeżeli gdzieś wyjeżdżają, to zabierają ze sobą. I żeby pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu, żeby były też w miejscu suchym, nie bezpośrednio nasłonecznionym. Jeżeli jest to możliwe, to raczej w temperaturze pokojowej.

Wysoka temperatura może uszkodzić działania substancji czynnych w lekach, a w konsekwencji ich zażycie zamiast pomóc, może jeszcze zaszkodzić. Dodatkowo, seniorzy powinni zwracać szczególną uwagę na nawodnienie...

— Odwodnienie większego stopnia może prowadzić do zasłabnięć, spadku ciśnienia krwi, a wręcz może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia.

Autor: Kamil Jasek, Joanna Opas /mf/


Wiadomości regionalne