Dodatek węglowy. Rozporządzenie ws. wzoru wniosku zostało podpisane

Rozporządzenie ws. wzoru wniosku o dodatek węglowy zostało podpisane wczoraj wieczorem przez Minister Klimatu i Środowiska, Annę Moskwę. Informację taką szefowa resortu przekazała na swoim profilu na Twitterze.

Pomimo tego, że — jak dodała minister Moskwa —  Polacy już mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tysięcy złotych, to niektóre gminy, jak chociażby Ruda Śląska, zdecydowały, że wnioski będą przyjmować od najbliższego poniedziałku — tłumaczy Krzysztof Piecha z tamtejszego magistratu...


Wczoraj panowało spore zamieszanie związane z nowymi przepisami w wielu gminach. Bytom natomiast przyjmował wnioski na wzorach niezatwierdzonych rozporządzeniem. Mieszkańcy byli jednak informowani, że może nastąpić konieczność wprowadzenia poprawek. 

W części gmin województwa śląskiego można już składać wnioski o dodatek węglowy. To jednorazowe świadczenie w kwocie 3000 złotych dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Warunkiem jest wpis o źródle ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Od środy 17 sierpnia wnioski w formie papierowej można składać m.in. w Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Jaworznie czy Jaworzu. Dokumenty można było złożyć w Bytomiu już we wtorek, jednakże na niezatwierdzonym jeszcze druku formularza. Mieszkańcy byli informowani, że może zajść możliwość korekty. Część gmin, jak chociażby Ruda Śląska, Rybnik czy Chorzów zapowiedziały przyjmowanie wniosków od poniedziałku 22 sierpnia. Chcąc złożyć deklarację, warto sprawdzić wcześniej czy urząd gminy, w której mieszkamy uruchomił już taką możliwość. 

Gminy podkreślają, że nie trzeba się spieszyć ze złożeniem wniosku. Jest na to czas do 30 listopada, a gminy mają 30 dni na wypłatę środków. Dokumenty mona też złożyć elektronicznie.

Autor: Joanna Opas /mf/


Wiadomości regionalne