Pogrzeb najstarszej polki w historii

fot. Konstancja Snopczyńska/Radio Katowice

W Gliwicach  odbyły się uroczystości pogrzebowe Tekli Juniewicz, najstarszej polki w historii. Miała 116 lat i była najstarszą mieszkanką województwa śląskiego i drugą najstarszą osobą na świecie.

W kościele św. Jerzego, w gliwickiej w dzielnicy Łabędy zakończyły się uroczystości pogrzebowe ś.p Tekli Juniewicz. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział premier Mateusz Morawiecki, rodzina, mieszkańcy regionu oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

— Miałem tę przyjemność, odkąd skończyła 110 lat uczestniczyć w Jej urodzinach —  mówił w Gliwicach wojewoda śląski.


Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w naddniestrzańskiej wsi Krupsko. Miała dwie córki – Janinę i Urszulę. Po II wojnie światowej, w listopadzie 1945 r., pani Tekla wraz z mężem i córkami opuściła terytorium włączone do Związku Radzieckiego i przez Sambor, dwa tygodnie podróżowała pociągiem do Gliwic. Juniewiczowie zamieszkali w gliwickiej dzielnicy Sośnica. W 1980 roku pani Tekla została wdową. Do 103. roku życia była samodzielna, później zaopiekowały się nią wnuki: Anna i Adam, z którymi mieszkała w Gliwicach-Łabędach do swojej śmierci. 

fot. Agnieszka Loch/Radio Katowice

Autorzy: Piotr Pagieła,  Łukasz Kałuża, Agnieszka Loch /mf/


Wiadomości regionalne