Radio Katowice żegna wakacje w Wiśle. Nasze plenerowe miasteczko ustawiamy na placu Hoffa.
Sadzonki jubileuszowych dębów, urodzinowe kilometry dla Radia, zdjęcia z radioramkami, święto miodu i koncert Jana Wojdaka z zespołem Wawele, to nasze propozycje dla tych wszystkich, którzy odwiedzą Wisłę. Plenerowe studio Radia Katowice startuje o godzinie 10:00.
Dożynki i święto miodu
Tegoroczne dożynki w Wiśle połączone są ze Świętem Miodu. Wydarzenie odbędzie się w centrum miasta, a od 11.00 w Parku Kopczyńskiego rozpocznie się impreza Park z Tradycją, czyli wspólne warsztaty rzemieślnicze.
— To z okazji tegorocznego Roku Rzemiosła w Województwie Śląskiem — mówi szefowa Wiślańskiego Centrum Kultury Katarzyna Czyż Kaźmierczak.
Korowód dożynkowy przejdzie przez miasto po godzinie 14:30 ulicami: Konopnickiej, Olimpijską, 1 Maja przez Rynek do amfiteatru, a poprowadzi go burmistrz Tomasz Bujok z gazdami.
Radiowy miód
Dla tych wszystkich odwiedzających Wisłę, oprócz całej gamy atrakcji, istnieje także możliwość spróbowania miodu, zebranego przez nasze radiowe pszczoły.
Jak mówi nasz pszczelarz Krzysztof Poppe, w tym roku nasze pszczoły zebrały dużo nektaru.
— Pracowały bardzo intensywnie. Tym bardziej, że działały praktycznie od początku roku, od wiosny do jesieni. Czekamy jeszcze na jeden miodek. W tej chwili mieliśmy, trzy miody do pobrania, czyli ponad 100 kilogramów. Pierwszy to był wielki kwiat, przeważała wierzba i klon, drugi był akacjowy, trzeci lipowy. W tej chwili czekamy jeszcze na nawłociowy.
Bogumił Hoff
Nasze mobilne studio stanęło na placu, którego patronem jest Bogumił Hoff, urodzony w 1829 roku krajoznawca, malarz i rysownik, a także etnograf amator.
— To był człowiek autentycznie zakochany w Wiśle — wyjaśnia Grażyna Pruska, prezes Towarzystwa Miłośników Wisły. — Zaliczamy go do tzw. odkrywców Wisły. Rzeczywiście był pierwszą taką osobą, która zapisała się w Wiśle bardzo mocno i napisał pierwszą monografię Wisły wydaną w 1888 roku. Do Wisły przyjechał w celu odpoczynku i tak mu się to spodobało, że rzeczywiście w roku 1882 sprowadził się tutaj na stałe. Potem zaczął budować jak gdyby domek dla siebie i dla swoich przyjaciół.
Podsumowanie
Autorzy: Wojciech Kocjan, Jarosław Krajewski, Agnieszka Strzemińska, Łukasz Szwej, Ryszard Stotko/mf/
W te wakacje poznajemy region od bardziej "tajemniczej" zagadkowej strony. Odwiedzamy miejsca nieodkryte, szukamy miejskich legend itp.
8:40 – bilety do parków rozrywki, na koncerty i festiwale
11:40 – zaproszenia na weekendowy wypoczynek
16:15 – nasze gadżety z letniej kolekcji
21:40 – książki
7:50 PIOSENKA Z LETNIĄ HISTORIĄ, czyli zaglądamy do naszego przepastnego archiwum muzycznego.
9:15 RADIOKRESKÓWKA – 3 radiowe seriale: Pełna Para na Lato, Ligo Spotyka Pingwiny, Pszczoły.
10:30 WAKACYJNY BEZPIECZNIK, czyli o tym jak być bezpiecznym w wakacje. Porady, od domowych sposobów na ukąszenia komara, aż po planowanie rodzinnego budżetu na urlop.
11:15 i 11:40 KONKURS REGIONALNE ZAGADKI I TAJEMNICE.
13:30 – poniedziałek – "Dwa kroki stąd", czyli magiczne miejsca regionu
13:30 – wtorek – "Leśne lato", czyli ucieczki na łono natury
13:30 – środa – "Fedrując historię", czyli trochę historii i śmiechu...
13:30 – czwartek – "Baśniowy region", czyli opowieści o księżniczkach i rodach szlacheckich
13:30 – piątek – "Na Tropie Prehistorii. Tajemnice skał", czyli wszystkie tajemnice tego co pod ziemią
11:15 – sobota – "Nawiedzone domy", czyli opowieści z dreszczykiem
18:15 – niedziela – "Wakacje z muzycznymi duchami", czyli o muzyce poważnej trochę z innej strony
Najnowsza powieść Moniki Kassner „Sprawa Rodziny Tebbe – kolacja z mumią”. Czyta Mirosław Neinert.
W ramach każdego wydarzenia:
„Trenuj z Ligo i Pomagaj” – stały element pleneru.
Rozgrzewka z Ligo – zapraszamy do biegania i spacerowania.
Uzbierane kilometry zamienimy na złotówki i przekażemy na szczytny cel dla Turbo team, Sekcji Parabadmintona MKS Imielin.
Do sekcji należą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, również po amputacji lub z dysfunkcją kończyny górnej lub dolnej poruszające się na protezach oraz osoby niskorosłe. Nie ma ograniczeń wiekowych, a jedynie umiejętność samodzielnego poruszania się. Klub dysponuje sprzętem sportowym: rakiety, lotki oraz wózki sportowe do gry w badmintona. Jeżeli szukasz alternatywnych możliwości aktywności sportowej Twojego podopiecznego, to te zajęcia są w sam raz. Aktywni członkowie Klubu biorą udział w zawodach sportowych w kraju i za granicą i odnoszą w nich sukcesy.
Rząd ogłosił na 30 dni stan klęski żywiołowej w kilku województwach