Związek Górnośląski ustanowił Nagrodę im. Łucji Staniczkowej

fot. Facebook/Związek Górnośląski

Związek Górnośląski ustanowił Nagrodę imienia Łucji Staniczkowej. Doktor była wybitną nauczycielką, regionalistką, wiceprezes Związku i szefową Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego.

Wyróżnienie otrzymają osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w edukację regionalną. Nagrodę będzie przyznawała specjalna kapituła w trzech kategoriach. Nauczyciele regionaliści, wyróżniający się w swojej pracy zawodowej, otrzymają tytuł Lidera Edukacji Regionalnej. Dla osób i instytucji, które inspirują i wspierają naukowo nauczycieli przewidziana jest kategoria Promotor Edukacji Regionalnej. Z kolei dla tych, którzy wspierają organizacyjnie i finansowo edukację regionalną, zarezerwowano tytuł Mecenasa Edukacji Regionalnej.

Patronka nagrody uznawana jest za prekursorkę edukacji regionalnej w naszym regionie, organizowała wiele inicjatyw takich jak: Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku, Śląski Turniej Debat Oksfordzkich, Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. W. Korfantego, współtworzyła też Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie na Uniwersytecie Śląskim.

Dr Łucja Staniczkowa zmarła 3 lata temu, a dziś obchodziłaby 75. urodziny.

Autor: Joanna Opas /mf/


Wiadomości regionalne