Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z Bożeną Bajgier-Badurą
06.12.2022
07:40:00

Z Bożeną Bajgier-Badurą, koordynatorką "Szlachetnej Paczki" w województwie śląskim, rozmawia Piotr Pagieła. 

Rozmawiamy o tym, że dobro to wynik dzielenia i o krótkim czasie potrzebnym do wyzerowania licznika potrzebujących.

Państwa i moim gościem jest regionalna koordynatorka "Szlachetnej Paczki" pani Bożena Bajgier-Badura. Dzień dobry.

Dzień dobry państwu.

Ja się wytłumaczę na początek z mojej czapki. Dziś mikołajki. Mikołaj przynosi grzecznym dzieciom paczki, a „Szlachetna Paczka” paczek nie przynosi, ale pośredniczy.

Tak. „Szlachetna Paczka” pośredniczy i „Szlachetna Paczka” łączy ludzi, tych którzy potrzebują pomocy, z tymi ludźmi którzy mają otwarte serca na to aby tę pomoc nieść innym.

Pani Bożeno do Weekendu Cudów niecałe cztery dni. Morze potrzeb a lista rodzin potrzebujących jest bardzo długa.

Tych rodzin potrzebujących w Katowicach, które oczekują na pomoc, mamy jeszcze około 20, na Śląsku około 200, a w całej Polsce około 2 000. To do czego bardzo bym chciała zachęcić, to aby łączyć się w paczki i organizować Paczkę w paczce, czyli razem ze swoimi znajomymi, rodziną, przyjaciółmi. Rozmawiać i mówić o tym jak najwięcej.

I jednocześnie wejść na waszą stronę, patrzeć na listę osób potrzebujących, patrzeć na ich potrzeby. Kiedy przygotowywałem się do tej rozmowy wszedłem na stronę, wszedłem na listę potrzebujących, czytałem opisy potrzeb rodzin, ale nie tylko rodzin bo to także pojedyncze osoby, i przyznam się pani, przyznam się państwu, że nie byłbym w stanie przeczytać ani jednego z tych opisów bo po prostu wzruszenie ściskało mi gardło. To często ludzkie dramaty tam są opisane.

Tak. Opisy naszych rodzin możecie państwo znaleźć na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Te sytuacje i historie naszych rodzin są często bardzo trudne. Są to osoby, które zostały niejednokrotnie skrzywdzone, które są samotne, chore, które nie mają z kim spędzić Wigilii, których świat się zawalił. Dlatego tak ważne jest aby nieść im pomoc, nieść im nadzieję, radość i dać światełko w tunelu, że ich życie może się zmienić, że dzięki dobrym ludziom i pomocy w końcu może być lepiej.

Powiedziała pani, że to osoby często skrzywdzone przez innych ludzi, ale przeglądając listę to także osoby, które same sobie nie poradziły ze swoim życiem a teraz próbują wyjść na prostą.

Tak, niejednokrotnie zdarzają się również takie osoby, które z różnych przyczyn popełniły większe bądź mniejsze błędy, ale teraz starają się, wychodzą z inicjatywą. Są to rodziny, które szukają pracy, podejmują wszelkiego rodzaju inicjatywy aby poprawić swoją sytuację i takim rodzinom chcemy dodać jeszcze więcej siły, nadziei do tego żeby dalej walczyły i poprawiały swoją sytuację.

Pani Bożeno, mało czasu bo niespełna cztery dni. To ja powiem tak: „Mam mało czasu chyba nie zdążę przygotować paczki skąd mam wiedzieć co zrobić, w sumie może ktoś inny”. Co pani na takie postawy?

Na taką postawę już wychodzę z wyjaśnieniem. Kiedy czytamy opis tej rodziny on faktycznie może wydawać się przytłaczający.

Opis potrzeb.

Tak, opis potrzeb rodziny. Są to rodziny z większymi, z mniejszymi potrzebami. Warto zwrócić uwagę, że paczki nigdy nie przygotowuje jedna osoba. Paczkę przygotowuje grupa znajomych, rodzina, przyjaciele, osoby w pracy. Warto się łączyć, warto rozmawiać. Ja sama miałam taką sytuację, że porozmawiałam z kilkoma osobami i też to samo od nich usłyszałam, że one chciały pomóc ale się bały, że chciały pomóc ale mało czasu. Razem możemy więcej, możemy dotrzeć do większej liczby osób i z naszych niewielkich części możemy stworzyć wielką pomoc dla potrzebującej rodziny. Proszę się nie martwić, zawsze jest również wolontariusz, który pośredniczy i który zawsze  pomaga, który jest takim pośrednikiem między rodziną a darczyńcą. On zawsze wspiera, pomaga, wszystko tłumaczy. Jest wolontariusz i są też inni ludzie, którzy wiedzą o "Szlachetnej Paczce", wiedzą już o tym programie i albo już pomagają -czasem nawet o tym nie wiemy-, albo chcieliby pomóc ale gdzieś tę potrzebę mają skrytą głęboko w sercu a my możemy w nich to odkryć. To jest właśnie ten czas. Zostało już bardzo mało dni do piątku, zostało jeszcze dużo rodzin i to właśnie my możemy być takimi posłańcami dobrej nadziei dla tych rodzin i też dla naszych znajomych bo w nas również tkwi taka potrzeba czynienia dobra, i możemy też to odkryć w innych ludziach. Możemy mieć potrójną satysfakcję: my sami - bo pomagamy innym, rodziny - bo potrzymają pomoc, której tak bardzo potrzebują, oraz darczyńcy, współdarczyńcy, osoby które pomagają.

Bo to przyjemność.

Bo to radość.

Tak, to radość pomagania. Blisko 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach, w których przecieka dach, brakuje szczelnych okien, 3% gospodarstw w Polsce nie ma bieżącej wody. To raport o biedzie opublikowany przez "Szlachetną Paczkę". Czy Weekend Cudów, który nastąpi za dni kilka może to choć trochę zmienić?

Tak, jak najbardziej. Ten nasz Weekend Cudów, tak naprawdę trzy dni, bo rozpoczynamy już od piątku. Piątek, sobota, niedziela, są takie szczególne dni, w których docieramy do tych rodzin.

Wejdę pani w słowo, jak to wygląda?

Podczas samego Weekendu Cudów wygląda to w ten sposób, że darczyńcy do naszego magazynu, w określone miejsce, przywożą paczki i następnie wolontariusze rozwożą te paczki do rodzin. Później rozpakowujemy paczki z rodzinami i naprawdę, kiedy widzimy tę radość, emocje, wzruszenie, niedowierzanie często, że znalazł się ktoś, kto pomyślał o tej rodzinie, kto chciał jej pomóc, kto ją zauważył. Niejednokrotnie są to osoby samotne, które już nie mają rodziny, bliskich. Jest to bardzo wzruszające i pozostaje długo w ich sercach, tak samo jak w sercach wolontariuszy, jak i darczyńców, którzy często również nam towarzyszą w tych odwiedzinach.

Działacie od 2001 roku. Jedna orkiestra będzie działać do końca świata i jeden dzień dłużej a wy?

My o dwa dni dłużej.

Bożena Bajgier-Badura - koordynatorka regionalna "Szlachetnej Paczki" w województwie śląskim. Do Weekendu Cudów niecałe cztery dni oby to rzeczywiście były cuda, oby to rzeczywiście było spełnienie marzeń wszystkich tych, którzy tej pomocy potrzebują. Dziękuję pani bardzo za wizytę w studiu.

Dziękuję bardzo i zachęcam do zostania wolontariuszem.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA