Walczyły do końca ale musiały uznać wyższość rywalek. Padła "Twierdza Sosnowiec".
08.01.2023
17:47:00

Piotr Muszalski

Poważne braki kadrowe nie złamały koszykarek Zagłębia. Sosnowiczanki walczyły do ostatnich sekund ale przegrały ze Ślęzą Wrocław 75:78.

To było starcie dwóch zespołów, które w ostatnim czasie mają sporo problemów. Obie drużyny przegrały swoje dwa ostatnie spotkania, w przypadku koszykarek Zagłębia najbardziej może boleć porażka z czerwoną latarnią ligi z Pruszkowa ale nic nie dzieję się bez przyczyny.

Już od dwóch meczów w składzie sosnowieckiej drużyny brakuję Jessiki January. Po ostatnim meczu w Poznaniu do grona kontuzjowanych dołączyły Quinn Urbaniak-Dornstauder i Aleksandra Wojtala. Brak tych trzech koszykarek to średnio minus 30 na spotkanie ale mimo tych braków nie było tego widać na parkiecie.

Batabe Zempare i Miroslava Mistinova, to te dwie zawodniczki wzięły grę na siebie od pierwszych minut. W pierwszej kwarcie zdobyły w sumie 10 punktów i Zagłębie przegrywało tylko 15:17. W drugiej kwarcie zaczęła też punktować Jennifer Coleman, Amerykanka sprowadzona w roli strażaczki i już na początku drugiej odsłony sosnowiczanki objęły prowadzenie 19:17. Ważne punkty dorzuciła też Klaudia Wnorowska i już w pierwszych 3 minutach Zagłębie mogło się pochwalić serialem punktowym 10:1 i prowadzeniem 25:18.

Niestety, wrocławianki szybko zniwelowały straty i doszły sosnowiczanki na jeden punkt. Jordi Aragones poprosił wtedy o czas, co przerwało pogoń Ślęzy. Zagłębianki fenomenalnie rozegrały końcówkę drugiej partii i na przerwę schodziły prowadząc 38:36.

Trzecia kwarta, to już klasyczna gra punkt za punkt. W Zagłębiu punkty zaczęły też zdobywać rezerwowe a Batabe Zempare już w tej części mogła pochwalić się double-double. Ślęza odskoczyła w pewnym momencie na 5 punktów ale skuteczność gospodyń z końcówki kwarty doprowadziła do wyniku 57:55 dla Ślęzy przed decydującą kwartą.

W ostatniej odsłonie Ślęza długo pilnowała czteropunktowej przewagi. Nawet gdy gospodynie dochodziły zespół z Wrocławia na jedno posiadanie, to rywalki zaraz odpowiadały trafieniem. Ale w pewnym momencie obudziła się Mistinova, która zaczęła regularnie punktować i dała prowadzenie 69:68 na 4:30 minuty przed końcem spotkania.

Ślęza znów zaatakowała zza łuku i na nieco ponad 2 minuty przed końcem wrocławianki prowadziły 76:71. Jednak akcja 2+1 Zempare dała jeszcze nadzieję na pozytywny koniec. Na 12 sekund przed końcem Ślęza trafiła i prowadziła 3 punktami, na co w ostatniej akcji meczu nie zdołały już odpowiedzieć koszykarki Zagłębia.

Czego zabrakło Zagłębiu oprócz tych trzech czołowych koszykarek? Na pewno skuteczności zza łuku. Podopieczne trenera Aragonesa miały tylko dwie celne trójki wobec ośmiu rywalek. Zabrakło również punktów z ponowień. Punktowało aż 8 zawodniczek. Zempare i Coleman zdobyły po ponad 20 punktów. Jednak to było za mało.

Tak ten mecz podsumowali asystent trenera Aragonesa, Maciej Dudzik i zdobywczyni 6 punktów Klaudia Wnorowska:

MB Zagłębie Sosnowiec – Ślęza Wrocław 75:78 (15:17, 23:19, 17:21, 20:21)

MB Zagłębie: Wnorowska 6, Coleman 24, Zempare 23, Wojtylas 4, Mistinova 12 – Jarząb 3, Grzenkowicz 3, Zuziak

Ślęza: Kuczyńska, Drop 14, Stefańczyk 5, Jakubiuk 11, Jones 20 – Brezinova 10, Mielnicka 14, Jaworska 4