Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z prezydentem Marcinem Krupą
10.01.2023
07:40:00

Katowiccy radni zdecydują dziś, czy rondo u zbiegu ulic Kościuszki i Armii Krajowej będzie rondem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rozmawiamy o tym w porannej rozmowie Radia Katowice z prezydentem miasta. 

Marcina Krupę pytamy też między innymi o parking przy gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który odstrasza kierowców ceną. Parking może zmieścić 600 samochodów.

Gościem Radia Katowice we wtorkowy poranek jest prezydent Katowic Marcin Krupa. Dzień dobry.

Dzień dobry panie redaktorze. Witam wszystkich państwa.

Panie prezydencie przed południem rozpocznie się sesja Rady Miasta. W porządku obrad znalazło się rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie nadania rondu położonemu u zbiegu ulic Tadeusza Kościuszki i Armii Krajowej nazwy „Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Katowice należą do miast, które co roku włączają się w organizację Finału Wielkiej Orkiestry i właśnie dlatego pomysł aby docenić fundację, docenić tę inicjatywę?

Tak, rzeczywiście. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że co do kwestii nazewnictwa placów, ulic polegamy na różnych pomysłach, różnych organizacji, czy mieszkańców naszego miasta. Analizujemy i potem podejmujemy decyzję. Tak samo było w tym przypadku. Zarówno radni Rady Miasta, jak i organizacje zewnętrzne, jak Młoda Lewica, wnioskowali o to by taka nazwa w Katowicach gdzieś została upamiętniona a ponieważ bliskie sercu jest nam granie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy toteż ta decyzja była w miarę szybka i mam nadzieję również, że na sesji będzie jednomyślna.

Na Faceboook’u napisał pan, że prawie gotowa jest już tabliczka z nazwą ronda i będzie na niej właśnie to serce wspomniane.

Tak, tabliczka będzie specjalna. Będzie wskazywała, że to jest właśnie to „Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, że cel dla którego gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to cel bardzo szczytny. To cel, który ratuje nam -jako mieszkańcom naszego miasta, naszego regionu, naszego kraju- często życie. Chyba każdy z nas kto miał cokolwiek do czynienia z światem medycznym czy musiał skorzystać z pomocy naszych lekarzy, czy zespołów pielęgniarek miał właśnie do czynienia ze sprzętem zakupionym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Przypomnę, tegoroczny 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 29 stycznia. Panie prezydencie, mówiliśmy o rondzie WOŚP, powiedzmy sobie zatem o rondzie przy Spodku a raczej o tym co pod rondem. Pod koniec 2021 roku rozpoczęła się budowa zjazdu rowerowego od strony Koszutki. Miał być gotowy we wrześniu ubiegłego roku. Mamy styczeń 2023 roku i prace wciąż trwają. Z czego wynikają te opóźnienia.

My z reguły jako mieszkańcy to widzimy coś co powstaje albo tego efekty. W sumie dość prozaiczna sprawa, ale jednak okupiona wielkimi inwestycjami, których my nie widzimy, czyli podziemnymi. Stąd te wszystkie przedłużenia, stąd te wszystkie problemy związane z realizacją tej prostej inwestycji. Oczywiście po drodze musieliśmy napotkać na przebudowę kanalizacji podziemnej, musieliśmy napotkać na przebudowę instalacji energetycznej, i podziemnej telekomunikacyjnej. Wiele różnych prac, których nie widzieliśmy, zostało zrealizowanych. Mało tego jeszcze podczas realizacji tych inwestycji wyszło, że generalnie trzeba wyciąć około 26 drzew. Temu zaprotestowaliśmy i jeszcze dokonywaliśmy w projekcie takich zmian żeby jak najwięcej drzew pozostało.

Udało się je zachować?

Udało się zachować w znacznej części, mało tego, jeszcze dosadziliśmy 14 dodatkowych. Zrównoważenie dla przyrody jest też dla nas priorytetowe i bardzo ważne. Stąd te wszystkie opóźnienia.

A koszty wzrosły?

Tak ze względu na te kwestie rozbudowy i przebudowy instalacji podziemnych, które na początku z racji projektu miały być nie dotykane, ale niestety okazało się w trakcie prac i tych zmian o których mówiłem, trzeba było w inny nieco sposób podejść do tej inwestycji. To również te instalacje musieliśmy przebudować i to wymagało kolejnego czasu. Oczywiście też trzeba posypać głowę popiołem, trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć, że na Urban Forum kazaliśmy wstrzymać prace, tak żeby można było korzystać z części tego przejścia żeby nie wprowadzać dodatkowych ograniczeń i przeszkód podczas tej wielkiej imprezy, którą gościliśmy w Katowicach w czerwcu. To wszystko się ponakładało. Dzisiaj wiemy, że 28 marca to będzie ten termin kiedy, mam nadzieję i tu trzymamy kciuki, będziemy planowali otworzyć ten przejazd do użytku naszych mieszkańców i nie tylko.

Z ronda przenieśmy się przed gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Parking na 600 miejsc, który od kilku miesięcy jest płatny, i to niemało, świeci pustkami. Godzina postoju kosztuje 10 zł, dla mieszkańców z Katowicką Kartą Mieszkańca 5 zł. I co teraz? Miasto nie ma zysków z tego parkingu.

Panie redaktorze, szanowni państwo, chciałbym jasno i wyraźnie powiedzieć, to nie jest patrzenie na zyski tylko na regulacje, chęci i możliwości postoju w tym miejscu. Parking przy NOSPR-ze i Międzynarodowym Centrum Kongresowym ma służyć zupełnie innym celom. On służy dla obsługi właśnie tych obiektów, dla możliwości skorzystania z parkingu jeżeli przyjeżdżamy na ważne wydarzenia, które dzieją się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy na wspaniałe koncerty, które odbywają się w NOSPR-ze. Do tej pory ten parking był troszkę rozjeżdżany przez użytkowników nie tylko z Katowic, ale przede wszystkim z różnych miast ościennych. Myśmy przeprowadzili określone badania, które wskazały, że najmniejsza częstotliwość zmiany miejsc jest właśnie w tym miejscu. Zależy nam na tym żeby jednak centrum miasta chronić od pojazdów i ta polityka parkingowa miasta Katowice będzie step by step wdrażana, która będzie uniemożliwiała takie parkowanie na długi czas w centrum. Do centrum jak już musisz przyjechać samochodem, przyjeżdżasz, załatwiasz sprawę i wyjeżdżasz z tego centrum a nie pozostajesz na 8-10 a nawet 12 godzin bo takie przypadki też miały miejsce co zweryfikowały nasze badania.

Tyle, że część kierowców, którzy parkowali tam właśnie koło NOSPR-u przeniosła się do centrum miasta i teraz taniej im zaparkować w centrum miasta niż koło NOSPR-u. 

Nie będzie taniej jak wprowadzimy, a to już będzie niebawem, kolejne rozwiązania a więc Śródmiejską Strefę Parkowania. W Śródmiejskiej Strefie Parkowania będzie jeszcze drożej niż jest to na parkingu przy NOSPR i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. O tym będą decydowali radni, my zaproponujemy określone rozwiązania cenowe. Trzeba jasno i wyraźnie podkreślić, że ten parking w godzinach popołudniowych, od godziny 17:00 jest ogólnodostępny, mówię o parkingu przy NOSPR i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a więc można za darmo tam parkować i nie ma wtedy żadnych opłat, natomiast w tych godzinach kiedy ma służyć głównie gościom, którzy przyjeżdżają do Katowic na te wielkie wydarzenia, ma dać im możliwości zaparkowania pojazdu.

Panie prezydencie wspomniał pan o wzroście cen w strefie parkowania. Ja zapytam czy ta strefa parkowania będzie poszerzona?

Jest dokładny plan wskazany jak ma wyglądać Śródmiejska Strefa Parkowania która rządzi się zupełnie innymi prawami niż ogólne strefy parkowania w mieście. W zależności od odległości od centrum miasta ta cena jest różna, ale przede wszystkim chcemy zachęcać do tego żeby korzystać z tych rozwiązań, które są przygotowane dla naszych gości a więc centra przesiadkowe Brynów czy Zawodzie. Pomalutku te parkingi się zapełniają i to jest ten efekt który chcieliśmy uzyskać.

I na koniec krótkie pytanie. Dziś zaprezentowany zostanie „Kalendarz Trzech Religii”. Jest owocem współpracy chrześcijan, Żydów i muzułmanów. To już 11 edycja tego kalendarza.

Tak panie redaktorze, szanowni państwo 11 edycja „Kalendarza Trzech Religii” zrealizowanego w duchu porozumienia i współpracy. Kalendarz, który w swojej pierwotnej formie był wydrukowany w około 3 tysiącach egzemplarzy dziś ma prawie 5 tysięcy egzemplarzy i zawsze brakuje, tylu chętnych jest na skorzystanie. Oczywiście, dystrybuujemy go w sposób bezpłatny i również przez te wszystkie związki wyznaniowe, które przyczyniły się do powstania tego kalendarza. To coś co pokazuje, że Katowice są multi i Katowice są otwarte na dialog, otwarte na współpracę i to doskonale nam się sprawdza od wielu, wielu lat.

I tutaj musimy zakończyć naszą rozmowę. Moim i państwa gościem w Radiu Katowice był dziś prezydent Katowic Marcin Krupa. Dziękuję za spotkanie.

Bardzo serdecznie dziękuję i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA