Porozumienie katowicko-sopockie

Porozumienie o współpracy kulturalnej podpisali prezydenci Katowic i Sopotu. Tym samym nadmorska miejscowość stała się drugim miastem, po Lublinie, z którymi stolica naszego województwa chce wymieniać pomysły na wydarzenia kulturalne.

Jak mówi Łukasz Kałębasiak, rzecznik Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, są już pierwsze pomysły na wspólne działania.


Łukasz Kałębasiak dodaje, że podpisanie porozumienia, to tak naprawdę usankcjonowanie już istniejącej współpracy obu miast.


List intencyjny podpisali w Katowicach prezydenci miast, Piotr Uszok i Jacek Karnowski. Wiadomo już, że współpraca dotyczyć będzie między innymi takich festiwali jak sopocki Open Source Art Festiwal, czy katowicki Street Art Festiwal. Jednak zdaniem prezydenta Katowic Piotra Uszoka, podpisanie dzisiejszego porozumienia to też szansa, aby wypromować na północy Polski niezwykłe obiekty kulturalne, które właśnie powstają w Katowicach.


Zdaniem prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego, Katowice mają w Polsce opinię miasta wielkiej przemiany i takie właśnie Katowice należy promować w ramach współpracy z Sopotem.


W przyszłości współpraca Katowic z Sopotem ma się pozszerzyć o takie dziedziny jak turystuka, edukacja i biznes.

Sopot nie będzie ostatnim miastem, z którym Katowice chcą nawiązać współpracę kulturalną. Miasto przygotowuje się do rozmów z Krakowem.

Autor: Joanna Opas, Ewa Niewiadomska