Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z prezesem WFOŚiG Katowice Tomaszem Bednarkiem
12.01.2023
07:40:00

Gościem Radia Katowice jest prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek.

W rozmowie podsumujemy prace funduszu w roku ubiegłym, zapytamy także o zainteresowanie programem "Czyste powietrze". Od 3 stycznia obowiązuje on w nowej wersji.

Gościem Radia Katowice o poranku jest Tomasz Bednarek prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzień dobry panie prezesie.

Dzień dobry. Witam państwa.

Początek roku to czas podsumowań tego co działo się w roku zeszłym. Jaki rok 2022 był dla Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Z jednej strony początek podsumowań tego co udało się zrobić, zrealizować w zeszłym roku, ale też początek realizacji planów na ten rok 2023. W zeszłym roku faktycznie wiele się działo. Nowe programy, nowe środki, które trafiają do naszego województwa, kontynuacja dużych programów, w szczególności tego największego programu "Czyste powietrze" -gdzie przypomnę od początku programu to już blisko 90 tysięcy złożonych wniosków tylko w naszym województwie na ponad 1 miliard 200 milionów zł, ogromna pula środków-, ale też nowy program, który w ubiegłym roku wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska uruchomiliśmy – program „Ciepłe mieszkanie”, czyli wreszcie uzupełnienie tej luki i możliwość skorzystania z dofinansowania na wymianę źródła ciepła dla mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Ilość złożonych wniosków to jedno a ilość rozliczonych wniosków i przekazanych pieniędzy?

Cały czas te wnioski do nas wpływają, cały czas rozliczamy. W tej chwili mogę powiedzieć, że tak średnio ponad 2 tysiące wniosków miesięcznie wypłacamy. Ponad 500-600 wniosków tygodniowo, jest kierowanych do wypłaty. Cały czas te pieniądze dla mieszkańców naszego województwa płyną.

Zanim o „Czystym powietrzu” w roku 2023, to chcę pana zapytać o coś co dotyczy nas wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. Patrzy pan pewnie na stronę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i tam jest taka mapka, która pokazuje nam jakość powietrza w województwie śląskim, ma pan takie wrażenie, że mamy dużo szczęścia że tej zimy, zimy nie ma i wieją wiatry, bo jest na zielono?

Na pewno ta pogoda w dużym stopniu wpływa na stan jakości powietrza. Dlatego tak trudne jest też porównywanie tych stanów jakości powietrza rok do roku czy miesiąc do miesiąca bo to dużo zależy także od powietrza, od temperatury, która jest. Gdyby spojrzeć tak naprawdę w szerszym ujęciu, to z roku na rok ta jakość powietrza jednak poprawia się w naszym województwie i nasze województwo jest najaktywniejsze -trzeba podkreślić- w realizacji działań związanych z wymianą tych popularnych „kopciuchów”. Przytoczę tylko taki ranking Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z ubiegłego roku. Roczny ranking gdzie praktycznie wszystkie miejsca w czołówce tego rankingu to gminy z terenu naszego województwa. To duża zasługa mieszkańców naszego województwa, którzy mimo trudnej sytuacji decydują się na realizację tych inwestycji, wymieniają te „kopciuchy”. To też duża zasługa samorządów, które pomagają nam chociażby w realizacji programu „Czyste powietrze”.

Tak jak jest to w Rybniku na przykład.

Tak jak jest to w Rybniku i wielu innych gminach i miastach bo mamy 143 samorządy -przypomnę na 167 w naszym województwie-, które mają z nami podpisane porozumienie i które włączyły się w realizację programu „Czyste powietrze”.

Panie prezesie 3 stycznia „Czyste powietrze” weszło w życie w nowej odsłonie. Jakie są zmiany w tym programie?

Nowa odsłona programu „Czyste powietrze”, który zresztą co jakiś czas ewoluuje. Zapowiadaliśmy już w momencie uruchomienia tego programu, że on będzie na bieżąco monitorowany i tak też się dzieje teraz. Zauważamy problemy beneficjentów z realizacją czy z wnioskowaniem i upraszczamy procedury związane z wnioskowaniem o dofinansowanie, ale te zmiany, które w tej chwili weszły w życie od początku bieżącego roku, to przede wszystkim waloryzacja dofinansowania, czyli podniesienie kwot które będziemy przekazywać naszym mieszkańcom na realizację zadań. W tej chwili to 135 tysięcy zł, które można uzyskać.

To za pełną termomodernizację?

Za pełną, kompleksową termomodernizację budynku w zależności od zakresu zadania. Za każdy element jest odrębna pula środków, która przysługuje i ta kwota o której mówię, to kwota w najwyższym poziomie dofinansowania za pełną, kompleksową termomodernizację budynku.

Panie prezesie mija 9 dni od wejścia w życie nowych zasad „Czystego powietrza”. Jakie jest zainteresowanie? Ma pan statystykę?

Zainteresowanie cały czas utrzymuje się na dużym poziomie. W tej chwili, w tym pierwszym tygodniu nowej odsłony programu „Czyste powietrze”, to 233 wnioski, które wpłynęły do nas do Funduszu.

To dużo czy mało?

To taka duża liczba wniosków aczkolwiek ten początek roku, jak obserwujemy na przestrzeni poszczególnych lat, zawsze styczeń i okres poświąteczny był powiedziałbym rozruchowym okresem. Tych wniosków średnio około 500-600 tygodniowo w ubiegłym roku wpływało do nas do Funduszu i myślę, że z biegiem tygodni ta liczba będzie wzrastać. Natomiast nadal jest to w tym pierwszym tygodniu, poświątecznym tygodniu, duża liczba wniosków, która wpłynęła.

Gdybyśmy mieli na koniec zachęcić wszystkich tych, którzy mają wątpliwości -bo mamy inflację, mamy podwyżki cen, wszystko jest coraz droższe, nie zawsze mamy pieniądze żeby poddać budynek termomodernizacji czy wymienić zgodnie z uchwałą antysmogową zresztą piec na źródło ogrzewania nowszej generacji-, to jak by pan to zrobił w trzech zdaniach?

Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa aspekty. Po pierwsze wymiana tego popularnego „kopciucha” to nasze zdrowie bo jeżeli palimy w sposób nieekologiczny, złej jakości paliwami, to zatruwamy przede wszystkim siebie, naszych najbliższych, naszych sąsiadów bo ten smog z naszego „kopciucha” trafia do naszych płuc przecież. Po drugie kompleksowa termomodernizacja takiego budynku, to też efektywność, także kosztowa, czyli inwestując w ekologiczne źródła ogrzewania, w termomodernizację także inwestujemy w oszczędność naszych środków.

Powiedział Tomasz Bednarek prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, gość Radia Katowice. Panie prezesie dziękuję bardzo i czystego powietrza życzę.

Dziękuję bardzo i dziękuję państwu także.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA