Oskarżeni lekarze

Do częstochowskiego sądu trafił akt oskarżenia przeciwko pięciu lekarzom. Prokuratura zarzuca im wystawianie fałszywej dokumentacji medycznej, służącej do uzyskania rent, uchylenia się od służby wojskowej oraz uniknięcia kary wiezienia.

— Wśród oskarżonych są ortopedzi, radiolog, neurolog i specjalista do spraw terapii uzależnień. Głównym oskarżonym w sprawie jest Mirosław R. — mówi prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.


Pozostałym czterem lekarzom przedstawiono od 5 do 35 zarzutów wystawienia, na prośbę Mirosława R., fałszywej dokumentacji medycznej. Trzech z nich miało przyjmować za to pieniądze w kwocie od 5 do 50 tysięcy złotych. Jednym z wątków śledztwa jest wystawienie za 60 tysięcy złotych fałszywej dokumentacji lekarskiej mieszkańcowi woj. świętokrzyskiego, dzięki której miał on uniknąć kary wiezienia. Mimo to został on aresztowany, dodaje prokurator Tomasz Ozimek.


Mężczyźni, którzy wyłudzili pieniądze zostali już skazani prawomocnymi wyrokami. Istotnym dowodem w sprawie jest notatnik, w którym Mirosław R. zapisywał dane osób, którym wystawiał fałszywe zaświadczenia. 11 z nich objętych zostało tym śledztwem. W stosunku do pozostałych prowadzone są osobne postępowania. Wszyscy usłyszeli zarzuty posługiwania się fałszywymi dokumentami. Oskarżonym lekarzom, którzy je wystawiali grozi nawet 10 lat więzienia.

Autor: Krzysztof Słabikowski