Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Senator Marek Plura spoczął na cmentarzu w Katowicach
24.01.2023
16:15:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Zmarły w piątek senator Platformy Obywatelskiej, w przeszłości poseł i eurodeputowany Marek Plura, spoczął we wtorek na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W trakcie uroczystości małżonka Marka Plury, Ewa Plura, odebrała przyznany mu pośmiertnie przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych” oraz „za podejmowaną z pożytkiem dla kraju działalność publiczną i społeczną".

Uczestniczący w uroczystościach marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówił, że przychodzi mu żegnać wielkiego Polaka, wielkiego Ślązaka, wielkiego patriotę – i senatora Rzeczypospolitej. — Senat bez Marka Plury będzie pusty, będzie smutniejszy, bo to on zarażał nas optymizmem, dla każdego z nas miał czas, uśmiech i dobre słowo — ocenił marszałek.

— Marek Plura był senatorem, posłem, eurodeputowanym, ale przede wszystkim był dobrym, mądrym, ciepłym człowiekiem, dla którego najważniejsza była rodzina: żona, dzieci, rodzice, najbliżsi, ukochani przez niego nade wszystko — zaznaczył Grodzki.

— Kochał też Śląsk, swoją małą ojczyznę, z jej tradycjami, dziedzictwem, które kultywował, o których należne miejsce zabiegał — wskazał. Zastrzegł, że choć Marek Plura pełnił wiele ról, w centrum zawsze był u niego drugi człowiek, nawet kosztem niego samego. — Zwłaszcza ten słabszy, z ograniczeniami, ten, który potrzebuje pomocy — uściślił.

— Niósł ją zawsze, przez całe życie, czy jako pracownik Senatu i poseł, czy jako oddany pracownik socjalny, czy jako uważny terapeuta. Spełniał się we wszystkim, co robił. Mimo swoich ograniczeń miał bogate, dobre życie, które pozostaje w nas i inspiruje na dni, kiedy go już nie ma z nami — zaakcentował marszałek Senatu.

—  Panie senatorze, Marku roztomiły – używam tego jego śląskiego ulubionego słowa, które nam często powtarzał przy różnych okazjach – pragnę ci obiecać w imieniu nas wszystkich, że to, co rozpocząłeś, my, obecni, poniesiemy dalej jako twój testament i zobowiązanie, żywy pomnik naszej wdzięcznej pamięci o Tobie — zadeklarował Tomasz Grodzki.

Podczas mszy w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla biskup Adam Wodarczyk z Katowic zwrócił uwagę m.in. na wagę miłości w życiu Marka Plury; jak zaznaczył, to właśnie ona pozwoliła mu mimo ciężkiej choroby żyć znacznie dłużej, niż to przepowiadano.

— Wprawdzie Marek z małżonką dali życie swoim dzieciom, to jednak potem żona i dzieci dali życie Markowi. On żył dla nich i dzięki nim” – wskazał bp Wodarczyk, dziękując bliskim Marka Plury za jego życie. — Dzięki wam Marek mógł dla nas wszystkich uczynić tak wiele. Miłość potrafi czynić cuda, a Marek Plura jest tego dzisiejszym dowodem — ocenił.

Bp Wodarczyk zwrócił się też do uczestników uroczystości pogrzebowych Marka Plury wskazując, że wielu z nich pełni ważne funkcje w kraju czy w Parlamencie Europejskim, a co za tym idzie, wiele czasu spędza poza domem, pracując na rzecz innych, współobywateli.

— W tym właśnie momencie warto pomyśleć z wdzięcznością o swojej rodzinie: o mężu, o żonie, o dzieciach, o swoich bliskich, którzy czuwają nad wami, abyście mogli być nasyceni miłością, miłością rodzinną – i spełniać ze spokojem wasze zadania, abyście nie ustali w drodze — mówił bp Wodarczyk, apelując też o pamięć o wszystkich współpracownikach takich osób.

Mówiąc o działalności publicznej Plury biskup zaznaczył, że walczył on o godne i ufne traktowanie każdej osoby niepełnosprawnej. — Osobom niepełnosprawnym wskazywał, jak zdobywać szczyty życia. Za jego przykładem będą szli inni z różnego rodzaju niepełnosprawnościami —  podkreślił. „Ludzie mieli do niego zaufanie, bo był wrażliwy, delikatny. Chciał ulżyć, chciał pomóc. Umiał słuchać —  dodał. — Przybliżał Śląsk i Polsce i Europie — zaznaczył bp Wodarczyk.

Podczas mszy w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odczytano też list metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, przebywającego w Rzymie. Zmarłego żegnał też poseł Sławomir Piechota.

W pożegnaniu na cmentarzu senator Jerzy Fedorowicz, zwracając się do rodziny Marka Plury zaznaczył z uśmiechem, że był to „po prostu cudowny człowiek”. — To, jak on z nami postępował. Przecież jestem w wieku Marka rodziców, mam syna w Marka wieku, w rezultacie najpierw wydawało mi się, że to będzie mój synek, a potem to ja go słuchałem — mówił.

— Szanowany był bardzo. (…) Kochałem go, jak syna, nie tylko dlatego, że był takim człowiekiem przystępnym, ale także jak mnie było w życiu bardzo trudno, to wtedy bardzo mi pomógł. I każdy dzień i każda obecność Marka przy nas to był dzień jasności i piękna w trudnych, najtrudniejszych okresach — ocenił Fedorowicz.

— Jeszcze będzie trochę łez, trochę smutku, będzie żałoba, ale potem przyjdzie czas, który to wyleczy. Nagle się okaże, że wasz tata i twój mąż będzie po prostu symbolem cudownego człowieka i polityka. Jeżeli polityka naprawdę ma sens, to politycy powinni naprawdę uczyć się od Marka Plury, jak się zachowywać we wszystkich politycznych sytuacjach — dodał Fedorowicz wskazując, że na pogrzeb Marka Plury przybyli senatorowie wszystkich opcji politycznych.

Podczas pożegnania na cmentarzu niektórzy jego uczestnicy mieli ze sobą śląskie flagi lub wstążeczki na ubraniach w śląskich barwach.

Marek Plura znany był m.in. z działalności na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych; walczył o objęcie ochroną prawną śląskiej mowy i etniczności. Od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni, poruszał się wyłącznie na wózku elektrycznym.

Jak mówił w Radiu Katowice senator PiS Wojciech Piecha, Marek Plura potrafił jako polityk tonować napięcia w senackiej dyskusji.


Jak dodał poseł PO Tomasz Głogowski, senator Plura od samego początku rosyjskiej agresji pomagał niepełnosprawnym uchodźcom z Ukrainy.


Senator Marek Plura zmarł w niedzielę w wieku 52 lat.

Autor: PAP, Piotr Pagieła /mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA