Fenomenalna skuteczność Zastalu. Zielonogórzanie rozbili MKS.
12.02.2023
20:20:00

Piotr Muszalski

Tylko w pierwszej kwarcie dąbrowianie nawiązali skuteczną walkę z gośćmi z Zielonej Górze. Im dalej w mecz, tym lepiej czuli się koszykarze Zastalu, którzy ostatecznie wygrali 108:88.

To było spotkanie sąsiadów z tabeli PLK. Obie drużyny walczą o miejsce w fazie play-offs ale to dąbrowianie przystępowali do tego spotkania z trzema porażkami z rzędu.

Dąbrowianie weszli w to spotkanie serialem punktowym 6:0, bardzo szybko też trójkami popisali się Gerre Blakes i Ousman Drame. Po 3 minutach MKS prowadził 12:5 ale goście odpowiadali też rzutami zza łuku. To nie podcięło skrzydeł gospodarzom. Świetnie pod koszem spisywał się Drame, który po akcji 2+1, już po 4 minutach gry miał 10 punktów. Festiwal rzutów za trzy nadal trwał. Ze strony miejscowych Trevor Bluiett, po drugiej stronie Przemysław Żołnierewicz.

Z nawet siedmiopunktowej przewagi zrobiły się 2 punkty. Trener Jacek Winnicki poprosił o czas ale Zastal dogonił gospodarzy i nawet prowadził jednym punktem. Na szczęście dąbrowianie mają w swoim składzie Bluietta, który znów popisał się trójką. Na koniec tej kwarty tym samym popisał się Wiktor Rajewicz i MKS schodził na przerwę prowadząc 31:29.

To zielonogórzanie lepiej weszli w kwartę nr 2, rozpoczynając ją serialem 8:0, którą przerwała po 2 minutach gry trójka Blakesa. Niestety, dąbrowianie nadal nie potrafili skutecznie bronić rzutów zza łku a gdy Szymon Wójcik wykorzystał akcję 3+1 Zastal prowadził 41:35. Dąbrowianie nie pozwolili gościom uciec na kilka punktów, nawet ich dogonili ale znów zza łuku odezwał się Wójcik.

Zielonogórzanie nadal punktowali, na 3 minuty przed końcem kwarty prowadzili już 53:42, dąbrowianie nie najlepiej wyglądali też na linii rzutów wolnych. Chybiał Drame, skutecznością nie mógł się też pochwalić Martin Krampelj. Dla dąbrowskich kibiców dobrze, że był Bluiett, który trafił za 3 ale znów gospodarze nie zdołali zablokować takiego rzutu ze strony Zastalu, który jeszcze powiększył przewagę i po 20 minutach prowadził 61:48.

Zielonogórzanie 3. kwartę rozpoczęli podobnie jak drugą. Serial 6:0 był spowodowanie nie tylko słabą defensywą gospodarzy ale i brakiem skuteczności i licznymi błędami w rozgrywaniu akcji. Trener Winnicki szybko musiał poprosić o czas ale to nie podziałało na MKS mobilizującą i po dosłownie 2,5 minuty trzeciej odsłony dąbrowianie przegrywali różnicą 22 punktów.

Dąbrowianie próbowali zmniejszać straty, były punkty Drame, była trójka Marcina Piechowicza ale na to wszystko goście bardzo szybko odpowiadali celnymi rzutami zza łuku. Niemal nie do zatrzymania byli Przemysław Żołnierewicz i Szymon Wójcik i na 2 minuty przed końcem kwarty MKS przegrywał 55:85. W ostatnich sekundach miejscowi zmniejszyli straty ale i tak w tej części rzucili tylko 13 punktów i na decydującą kwartę wchodzili przegrywając 61:85.

Zielonogórzanie nie zatrzymywali się zza łuku. Żołnierewicz punktował z tego elementu gry, nadal świetnie wyglądał Wójcik a gospodarze nie umieli znaleźć recepty na taką grę rywali. Efektowny wsad Krampelja był osłodą dla kibiców, bo MKS nie potrafił choćby zaliczyć jakiegoś małego powrotu. Zespół Oliviera Vidina skutecznie punktował i nawet nie musiał mocno bronić, bo u gospodarzy kompletnie brakowało skuteczności. W końcówce koszykarze MKS-u zmniejszyli straty ale i tak przegrali wysoko 88:108.

MKS Dąbrowa Górnicza – Enea Zastal BC Zielona Góra 88:108 (31:29; 17:32; 13:24; 27:20)

MKS Dąbrowa Górnicza: Ousmane Drame – 24 pkt., Gerry Blakes – 16 pkt., Martin Krampelj – 16 pkt., Trevon Bluiett – 15 pkt., Marcin Piechowicz – 6 pkt., Jarosław Mokros – 3 pkt., Wiktor Rajewicz – 3 pkt., Kacper Radwański –3 pkt., Joe Chealey – 2 pkt., Maciej Kucharek – 0 pkt.

Enea Zastal BC Zielona Góra: Przemysław Żołnierewicz – 28 pkt., Szymon Wójcik – 26 pkt., Bryce Alfrod – 13 pkt., Aleksandar Zecevic – 11 pkt., Dusan Kutlesic – 9 pkt., Alen Hadzibegovic – 8 pkt., Michał Pluta – 7 pkt., Kareem Brewtion –  3 pkt., Jakub Kunc – 3 pkt.