Finał Pucharu Polski nie dla koszykarek Zagłębia
25.02.2023
22:33:00

Piotr Muszalski

Sosnowieckie koszykarki walczyły z mistrzyniami Polski ale sił starczyło na 3 kwarty. W decydującej odsłonie zawodniczki BC Polkowice zagrały na mistrzynie przystało i wygrały 94:79.

W półfinale Pucharu Polski koszykarki sosnowieckiego Zagłębia spotkały się z BC Polkowice, rywalkami które w ostatnim ligowym spotkaniu wygrały w stolicy Zagłębia. Wówczas drużyna z Sosnowca borykała się z wieloma urazami i krótka ławka zadecydowała o porażce.

Jednak na finałowy turniej udało się już skompletować silny skład co było widać od pierwszych minut półfinałowego starcia. Już w pierwszej kwarcie Zagłębianki postawiły się faworyzowanym przeciwniczkom. Dzięki punktom Jessicy January, Batabe Zempare i Quinn Urbaniak-Dornstauder sosnowiczanki przegrywały tylko 15:16.

W drugiej odsłonie po obu stronach mieliśmy serie rzutów trzypunktowych. Po stronie gospodyń trafiły Miroslava Mistinova i Zempare ale polkowiczanki też bardzo dobrze czuły się w tym elemencie. W pewnym momencie aktualne mistrzynie Polski zbudowały sobie siedmiopunktową przewagę ale podopieczne Jordiego Aragonesa nie odpuszczały. Zmniejszyły straty za sprawą celnych rzutów wolnych i dobrej postawie pod koszem Zempare i Quinn Urbaniak-Dornstauder. Po pierwszej połowie miejscowe przegrywały 41:45.

Sosnowiczanki rozpoczęły 3. odsłonę od serialu 6:0. Trener zespołu gości wziął czas i od tej pory polkowiczanki zaczęły trafiać zza łuku. Zagłębie nie potrafiło na to odpowiedzieć, czwarte przewinienie złapała Mistinova, 3 faule miała January. Polkowice prowadziły 60:51 i trener Aragones był zmuszony wziąć czas.

Przerwa na niewiele się zdała. Mistrzynie Polski utrzymywały kilkupunktową przewagę, pod koszem skutecznie odcinały Zempare i Urbaniak-Dornstauder. I cały czas były bardzo skuteczne zza łuku. W końcówce kwarty z dystansu celnie trafiła Zempare. Weronika Telenga dostała przewinienie niesportowe a już w pierwszej połowie miała na swoim koncie faul techniczny.

Dla reprezentantki Polski oznaczało to koniec zawodów, dla Polkowic dużą stratę. W ostatnich sekundach Zagłębianki wykorzystały ten fakt niwelując straty do 3 punktów.

W decydującą kwartę gospodynie wchodziły przegrywając 64:67. Na jej początku Polkowice powiększyły przewagę do 10 oczek. Na 5 minut przed końcem było to już 12 punktów. Zagłębie zatraciło skuteczność i punktowało praktycznie tylko z linii rzutów wolnych. A Polkowice? Tu znów katem okazała się Weronika Gajda, która w całym meczu rzuciła 6 trójek i nie inaczej było w tej kwarcie.

Na 3 minuty przed końcem Zagłębie przegrywało już 73:88, trener Aragones po raz kolejny poprosił o czas ale to już na niewiele się zdało. Zagłębie walczyło dzielnie do 4. kwarty. W ostatniej odsłonie mistrzynie Polski pokazały, że są najlepszym zespołem w kraju i awansowały do finału wygrywając 94:79.

MB Zagłębie Sosnowiec – BC Polkowice 79:94 (15:16, 26:29, 23:22, 15:27)

MB Zagłębie: Wnorowska 2, January 21, Zempare 28, Urbaniak-Dornstauder 18, Mistinova  4 – Wojtylas 1, Jarząb 5,

BC: Gajda 28, Puter 11, Wheeler 18, Spanou 4, Telenga 7 – Zasada, Friskovec 14, Gertchen 10, Banaszak 2