Mogłoby się wydawać, że wyjście na rower po zimowej przerwie, to prosta sprawa i po prostu bierzemy nasze dwa kółka, pompujemy koła i wyjeżdżamy.
Można tak oczywiście zrobić, ale by mieć pewność, że rower jest sprawny i bezpieczny, należy nieco o niego zadbać. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę? Jak kupić odpowiedni rower dla dziecka i w jakie elementy bezpieczeństwa dziecko wyposażyć? Z Krzysztofem Walczykiem ze sklepu ProRowery w Częstochowie rozmawia Krzysztof Słabikowski.
Jeśli rower kupiliśmy w zeszłym roku i w poprzednim sezonie nie zauważyliśmy nic niepokojącego, to wystarczy zrobić przegląd podstawowy. Serwisanci ocenią stan roweru i ustalą co należy zrobić. Jeżeli rower posiadamy 2 lata lub więcej, to powinien to być raczej przegląd rozszerzony lub kompleksowy (rower jest rozkładany do gołej ramy, wszystkie części są myte, czyszczone, oglądane pod kątem zużycia i tego czy nadają się do dalszej eksploatacji, potem elementy są składane, regulowane, nakładany jest smar ). Rower po takim przeglądzie, jeśli chodzi o kwestie techniczne, praktycznie jest jak nowy. Wszystkie zużyte części są wymieniane. Jeśli łańcuch się wyciągnął, to oprócz niego wymieniamy kasetę lub wolnobieg na tylnym kole. Należy się też przyjrzeć zębatkom i mechanizmom korbowym. Zwracamy uwagę na stan hamulców. Jeżeli to są hamulce szczękowe, to przyglądamy się dokładnie obręczom. Jeżeli są to hamulce tarczowe, to sprawdzamy klocki, okładziny i tarcze. W przypadku hamulców tarczowych hydraulicznych należy pamiętać o tym, że tam jest płyn który też należy wymienić. Sprawdzamy w rowerze wszystkie połączenia śrubowe, czy wszystko jest przykręcone z należytą siłą, czy nie ma żadnych luzów w kołach, sprawdzamy naprężenie szprych. To wszystko podczas takiego przeglądu jest weryfikowane.
Kwestia hamulców i ogumienia w rowerze jest tak samo istotna, jak w samochodzie. Opona sparciała ze starości czy ze startym bieżnikiem nie ma odpowiedniej przyczepności. W rowerze przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na ciśnienie, czyli w jakim stopniu mamy napompowaną oponę. Bardzo często jest to zaniedbywane. Wiele osób jeździ na niedopompowanej oponie co finalnie skutkuje przebiciem, jeżeli przejedziemy przez krawężnik czy dziurę, i nie da się kontynuować jazdy na rowerze z przebitą dętką.
Rowery dziecięce przygotowujemy do sezonu tak samo, jak dla dorosłych, ale jeżeli chcemy kupić dziecku rower, to kupujemy dostosowany do wzrostu a nie na wyrost bo „dłużej mu posłuży”. To nie jest bezpieczne i jest niewygodne. Rozmiar roweru nie tylko w przypadku dziecka jest istotny. Dobierając go dla dziecka, gdy przechodzimy z mniejszego na większy rozmiar, częstym pytaniem jest czy to powinien być już rower z przerzutkami czy pozostać z takim hamulcem w pedałach. Warto przyjść z dzieckiem do sklepu gdzie sprzedawca umożliwi przymiarkę czy nawet przejażdżkę na terenie sklepu żeby móc to fizycznie sprawdzić. Zmieniając system hamowania należy zwrócić uwagę na zasięg „klamek” czy są dostosowane dla dziecka żeby małe paluszki dotykały dźwigni hamulca i bez problemu dziecko ją wcisnęło.
Podstawowe kwestie bezpieczeństwa to także oświetlenie i kask, ale w przypadku dzieci można wyposażyć je też w ochraniacze na łokcie i kolana, a zwłaszcza rękawiczki bo to ręce mają pierwszy kontakt z podłożem przy wywrotce. Jeżeli wybieramy ochraniacze to starajmy się je dobrać taki produkt żeby był dopasowany kształtem do anatomii kolana i łokcia, żeby nie utrudniały jazdy. Z mojego doświadczenia, większość ochraniaczy kupowanych jest przy jeździe na rolkach i deskach, a rower to kask i rękawiczki.
Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.
Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?
Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.
Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.