Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Drugi na świecie przeszczep płuc u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna
16.03.2023
12:17:00

fot. Śląskie Centrum Chorób Serca

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonali transplantację obu płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna – rzadką chorobą genetyczną, powodującą uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych. Skomplikowana operacja trwała około 13 godzin.

Jak podało w czwartek zabrzańskie Centrum, pacjentem był 39-letni Pan Jacek – chory z ciężką niewydolnością oddechową, który od ponad dwóch lat był na liście oczekujących na transplantację płuc. Obecnie pacjent przechodzi w Zabrzu rehabilitację.

— Mamy nadzieję, że wkrótce wróci do żony i dziecka — powiedział kardiochirurg, specjalista transplantologii klinicznej ze ŚCCS dr Maciej Urlik.

Zespół anestezjologów i chirurgów potrzebował czasu na przygotowanie strategii zabiegu. Największą trudnością było zaintubowanie chorego oraz wykonanie zespoleń oskrzelowych przy olbrzymiej dysproporcji oskrzeli dawcy i biorcy.

— Stworzyliśmy druk 3D tchawicy i oskrzeli na podstawie obrazów tomografii komputerowej, który posłużył do opracowania techniki intubacji i wykonania operacji oskrzelowej. Zabieg nie byłby możliwy bez pomocy ECMO AV, ponieważ chory cierpiał również na ciężkie nadciśnienie płucne —  wyjaśnił dr Urlik.

W ramach zabiegu, oskrzela dawcy zostały wykorzystane jako rusztowanie dla osłabionych oskrzeli biorcy.

— Zespolono je wykorzystując technikę teleskopową, która na co dzień jest unikana w wykonywaniu zespoleń oskrzelowych — relacjonował kardiochirurg, transplantolog kliniczny z ŚCCS dr Tomasz Stącel.

Przygotowując się do operacji zespół zgromadził bogaty materiał obrazowy i histopatologiczny, który posłuży do napisania artykułu naukowego. W założeniu ma to być rodzaj przewodnika dla innych zespołów lekarskich – dotąd nie było bowiem opisu, jak tego typu zabieg wykonywać z punktu widzenia chirurgicznego i anestezjologicznego.

Zespół Mounier-Kuhna to rzadka choroba genetyczna powodująca uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych. Dotąd opisano ok. 300 przypadków tej choroby, zaś na świecie żyje ok. 125 osób, u których ją zdiagnozowano. Przed kardiochirurgami z Zabrza lekarze tylko raz zdecydowali się na przeszczep płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna.

Przedstawiciele ŚCCS wyjaśniają, że Zespół Mounier-Kuhna jest rzadką nieprawidłowością rozwojową o nieznanej etiologii. Do tej pory nie zidentyfikowano mutacji genu, która powoduje schorzenie. Dotyka ono młodych dorosłych, częściej występuje u mężczyzn. Charakteryzuje się osłabieniem lub zanikiem włókien elastycznych prowadzącym do patologicznego poszerzenia pierścieni chrzęstnych tchawicy oraz oskrzeli głównych. Terapia pozostaje objawowa i skupia się przede wszystkim na leczeniu infekcji i poprawie klirensu śluzowo-rzęskowego. W pojedynczych przypadkach stosowano stentowanie zapadającej się tchawicy.

W ubiegłym roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonano 51 transplantacji serca (w tym 13 u dzieci), oraz 50 przeszczepów płuc - to ponad połowa wszystkich ubiegłorocznych (93) przeszczepów płuc w Polsce. W drugim pod tym względem ośrodku w Gdańsku wykonano 38 transplantacji płuc. Lekarze szacują, że rocznie takiego zabiegu potrzebuje w Polsce ok. 150-200 osób.

/PAP/mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Zobacz więcej : 1 - Wiadomości regionalne
Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA