Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Kolejnych ośmiu członków grupy pseudokibiców zatrzymanych. Usłyszeli 37 zarzutów
23.03.2023
07:53:00

Śląscy policjanci zatrzymali kolejnych ośmiu członków grupy śląskich pseudokibiców "Torcida". W śląskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszeli oni 37 zarzutów m.in. za udział w bójkach i pobiciach, w tym z użyciem siekier, maczet i noży.

Członkowie "Torcidy" - grupy pseudokibiców Górnika Zabrze zostali zatrzymani przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Podczas przeszukania ich mieszkań funkcjonariusze znaleźli m.in. maczety i pałki teleskopowe.

— Prokurator przedstawił zatrzymanym 37 zarzutów, w tym dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, udziału w bójkach i pobiciach, w tym z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci siekier, maczet, noży — poinformował PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

— Zdarzenia objęte zarzutami dotyczą m.in. bójek z pseudokibicami innych klubów piłkarskich. Jedna z tzw. ustawek miała miejsce w maju 2017 roku w Rybniku, kiedy członkowie grupy z Zabrza bili się z miejscowymi pseudokibicami. W sierpniu 2017 r. doszło do bójki z pseudokibicami ze Stalowej Woli. Kolejne podobne zdarzenie objęte zarzutami jednak tym przypadku z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci maczet i siekier miało miejsce w listopadzie 2019 roku z udziałem pseudokibiców z Gliwic — podała PK.

Zatrzymanym zarzucono też udział w pobiciu, do którego doszło w października 2018 roku na autostradzie A1. — Wówczas 200-osobowa grupa przestępcza pseudokibiców z Zabrza poprzez wrzucenie na jezdnię siatki ogrodzeniowej oddzielającej autostradę doprowadziła do zatrzymania pojazdów, a następnie pobicia pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich poprzez wyciąganie pasażerów z samochodów, jak również uderzenie przez okna osób siedzących wewnątrz — zaznaczyła PK.

— Do usiłowania pobicia doszło w październiku 2018 roku na autostradzie A1 w Gliwicach, gdzie 200-osobowa grupa przestępcza z Zabrza sprowadziła niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym rzucając w przejeżdżający autobus cegłówkami i strzelając do niego z rakietnicy, czym zmierzała do zatrzymania pojazdu i pobicia pseudokibiców z Chorzowa. Członkowie grupy z Zabrza byli uzbrojeni w maczety i noże — dodała PK.

— Z uwagi na obawę matactwa, a także grożącą podejrzanym surową karą prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec ośmiu podejrzanych. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące wobec wszystkich podejrzanych — podała PK.

Za zarzucane podejrzanym czyny może grozić do 8 lat więzienia.

Są to kolejni zatrzymani w śledztwie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej dot. grupy "Torcida" funkcjonującej od 2005 roku zrzeszającej pseudokibiców z Zabrza. — Grupa dokonywała obrotu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, amfetaminy, mefedronu i kokainy, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, używała przemocy w celu uzyskania zwrotu wierzytelności. Jej członkowie brali udział w bójkach, pobiciach z pseudokibicami innych klubów piłkarskich — przypomniała PK.

—  Z ustaleń dokonanych przez prokuratora wynika, że w skład grupy wchodziło co najmniej 200 osób. Grupa opierała się na podziale ról i funkcji poszczególnych członków. Charakteryzowała się zorganizowaną, stałą i zamkniętą strukturą, określonymi zasadami działania, przynależności oraz hierarchicznym podporządkowaniem. Członkowie grupy popełniając przestępstwa posługiwali się bronią palną, jak również niebezpiecznymi przedmiotami w postaci siekier, maczet, kijów bejsbolowych i kastetów — podkreśliła PK.

Dotychczas prokurator z śląskiego wydziału PK skierował w sprawie "Torcidy" 12 aktów oskarżenia do sądów przeciwko 122 osobom. — Aktualnie śledztwo jest prowadzone przeciwko 55 podejrzanym — dodała PK.

/PAP/mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA