Koszykarki Zagłębia nie zagrają o złoto. BC Polkowice w wielkim finale
29.03.2023
20:49:00

Piotr Muszalski

Sosnowiczanki chciały przedłużyć serię z Polkowicami ale ostatecznie musiały uznać wyższość aktualnych mistrzyń Polski.

Mecz od celnej trójki rozpoczęła Miroslava Mistinova. Po chwili jej wyczyn skopiowała Klaudia Wnorowska. Zespół gości przerwał tę mini serię akcją 2+1 ale po chwili skutecznie pod koszem akcję zakończyła Jessica January. Ważne punkty dorzuciła też Batabe Zempare i po 4 minutach gry Zagłębie prowadziło 11:3.

Trener przyjezdnych poprosił o czas, zaczął też rotować zawodniczkami z ławki i szybko aktualne mistrzynie kraju odpowiedziały trzema trójkami z rzędu. Gospodynie zatraciły skuteczność. Przez ponad 6 minut nie zdobyły choćby punktu a serialem 16:0 mogły pochwalić się polkowiczanki, które zamknęły pierwsze 10 minut prowadząc 19:11.

Niemoc Zagłębia trwała nadal. Na szczęście dla podopiecznych Jordiego Aragonesa nie trafiały też polkowiczanki. Po 2 minutach pierwsze punkty z rzutów wolnych zdobyła January ale od razu odpowiedziała trójką Weronika Gajda. Oba zespoły nie grzeszyły skutecznością w tym fragmencie spotkania. Wiele strat, złych decyzji i twardej gry ale mało punktów, tak można scharakteryzować 2. kwartę.

Jednak małymi krokami Zagłębie zmniejszało straty. Po trójce Mistinovej na nieco ponad 3 minuty przed przerwą było już tylko 21:24 ale znów zza łuku odezwały się aktualne mistrzynie Polski. Sosnowiczanki znów zmniejszyły straty za sprawą January. Ale co z tego jak przyjezdne po raz kolejny odpowiedziały celnym trafieniem zza łuku. Przy stanie 23:32 trener Aragones wezwał swoje podopieczne na rozmowę ale na niewiele się to zdało i po 20 minutach Zagłębie przegrywało 23:34.

Trzecią odsłonę Zempare rozpoczęła od akcji 2+1 a po chwili dorzuciła 2 punkty. Mini serial polkowiczanki przerwały dwoma trójkami a gdy Gajda wykorzystała stratę gospodyń trener Aragones poprosił o czas. Dobrą passę przyjezdnych przerwała trójką Mistinova. Zagłębie potrafiło zmniejszyć straty do 8 punktów. Na minutę przed końcem kwarty January popisał się celną trójką i było 42:49. Ostatecznie przed decydującą kwartą Zagłębie przegrywało 45:55.

Pierwsze minuty 4. kwarty to wyrównana gra. Zagłębie znów przypuściło atak co opłaciło się, bo gospodynie znów traciły do rywalek 7 punktów. Niestety już po 2 minutach Zempare złapała 4. przewinienie co znacznie obniżało jej skuteczność w obronie. Niestety, brakowało zbiórek w obronie, co skrzętnie wykorzystywały przyjezdne ponawiając skutecznie akcje.

Na 5 minut przed końcem swoją czwartą trójkę rzuciła Mistinova i przy stanie 56:62 trener gości poprosił o czas. To podziałało na zespół z Polkowic, który szybko zyskał 11 punktów przewagi. Tym razem to trener Aragones musiał porozmawiać ze swoimi zawodniczkami.

Na 2,5 minuty przed końcem January trafiła jeszcze za trzy ale po chwili to samo zrobiły przeciwniczki z Polkowic i mając 13-punktową do końca kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie. Ostatecznie Zagłębie Sosnowiec przegrało 64:79 i całą serię 0:3. Najlepiej punktującą w zespole Zagłębia była Jessica January, która zdobyła 21 punktów.

Tak to spotkanie podsumowała Klaudia Wnorowska, zdobywczyni 4 punktów.

Teraz sosnowiczanki zagrają o brąz z przegranymi z pary Gorzów – Lublin.