Coraz bliżej otwarcia

fot. NOSPR

Zbliża się otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Uroczysty koncert inauguracyjny już 1 października. Dziś wielką salę koncertowa odwiedziła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Podczas specjalnej konferencji prasowej podkreślała niezwykły charakter elewacji budynku i bryły sali koncertowej, które zaprojektował znany architekt Tomasz Konior.


Tomasz Konior oprowadzał dziś po wielkiej sali koncertowej Minister Małgorzatę Omilanowską. Podkreślał, że wygląd sali jest związany z poszukiwaniem optymalnych rozwiazań akustycznych, zasugerowanych przez japońskich inżynierów z firmy Nagata Acoustics.


Nowa wielka sala koncertowa pomieści 1800 melomanów. Będzie też największym w Polsce studiem nagrań. Jak mówi Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna, nowa siedziba orkiestry jest wspaniałym prezentem dla muzyków, którzy czekali na nią przez kilka dekad.


1 października podczas koncertu inauguracyjnego dyrygować będzie dyrektor artystyczny orkiesty Aleksander Liebreich. W programie znalazły się utwory Beethovena, Pendereckiego, Kilara i Góreckiego.

Wielki festiwal otwarcia nowej siedziby NOSPR potrwa do końca października.

Autor: Ewa Niewiadomska