Pikieta. Etyka w szkole. Grzybiarze.

Pracownicy instytucji podległych katowickiemu samorządowi wyszli dzisiaj na ulice. Domagali się podwyżek płac o 200 zł oraz jednorazowej rekompensaty za brak wzrostu wynagrodzeń w poprzednich latach. Termin pikiety wyznaczono na dzisiaj za względu na odbywającą się dziś sesję Rady Miasta Katowice. "Może przed wyborami radni zainteresują się nami i naszymi problemami. Będziemy krzyczeć tak głośno, aż w końcu prezydent usłyszy nasz głos" –mówią protestujący. Oprócz jednorazowych podwyżek związkowcy domagają się również wzrostu najniższego wynagrodzenia w jednostkach podległych katowickiemu samorządowi do poziomu 2 tys. zł netto. Strajkujący wręczyli przewodniczącemu Rady Miasta Jerzemu Forajterowi dokument, w którym spisali swoje żądania. Zostanie on przekazany prezydentowi Katowic.


 

 

Od 1 września obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące lekcji etyki w szkołach. Od teraz szkoły są zobowiązane do zorganizowania takich zajęć nawet w przypadku, gdy na lekcje etyki uczęszczać będzie chciał 1 uczeń. Polska była zmuszona do zmiany przepisów z powodu konieczności wykonania wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trybunał uznał, że Polska narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka. Czy rzeczywiście szkoły stosują się do obowiązującego prawa? I jakie jest zainteresowanie lekcjami etyki wśród uczniów? W niektórych szkołach takie zajęcia jeszcze się nie rozpoczęły. Trwa bowiem zbieranie deklaracji. Jednak wydaje się, że przedmiot ten pozostanie na stałe w planie wielu uczniów.


 

 

Sezon grzybowy w pełni, a tegorocznym zbiorom sprzyja również pogodowa aura. Do tego, jak się okazuje, jesteśmy coraz bardziej świadomymi grzybiarzami. Istnieje jednak kilka zasad, o których nie wszyscy pamiętają, narażając tym samym na utratę zdrowia zarówno siebie jak i innych. Zbierajmy grzyby tylko nam znane, nie zbierajmy tych, których nie jesteśmy pewni – przypomina Józef Lipa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Jeżeli mają Państwo wątpliwości co do zebranych w czasie grzybobrania okazów, na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach znajduje się wykaz stacji, w których można zasięgnąć bezpłatnej porady ekspertów. Zwracamy też uwagę, że poza walorami smakowymi grzyby nie mają prawie żadnych wartości odżywczych, a na dodatek są ciężkostrawne, o czym należy pamiętać podczas serwowania ich np.dzieciom.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl