W zeszłym tygodniu radziliśmy jak zadbać o komputery stacjonarne i laptopy. Wiemy już, więc że sprzątanie nie powinno ich omijać. A co z komputerami, które nosimy każdego dnia przy sobie?
Sławomir Staciwa z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki zdradza o czym powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy, by smartfon działał jak najdłużej.
Jak czyścić telefony komórkowe, smartfony czy tablety i na co zwrócić szczególną uwagę? Czym może grozić brak aktualizacji systemu operacyjnego czy aplikacji? Czy antywirus jest potrzebny?
Czyszczenie
Ekran w telefonach komórkowych, smartfonach i tabletach należy czyścić środkami przewidzianymi przez producenta. Zupełnie bezpiecznym jest też sucha ściereczka bawełniana albo z mikrofibry. Ja osobiście używam do czyszczenia telefonu komórkowego i tabletu wilgotnych ściereczek do ekranów. To jest rzecz, która się naprawdę dobrze sprawdza. Inni stosują też ściereczki do czyszczenia okularów czy do czyszczenia szkieł optycznych. Jeżeli czyszcząc używamy czegoś co do tej pory nie stosowaliśmy, warto sprawdzić albo na starszym urządzeniu, albo minimalnie w rogu, by ewentualne uszkodzenie nam nie przeszkadzało. Nie atakujmy od razu powierzchni środkiem, bo może działać agresywnie i uszkodzi nam smartfon czy tablet.
Często problemy generuje punkt zasilania smartfona czy tabletu. Większość producentów stosuje wtyczki, które musimy włożyć przez krawędź obudowy do środka. Niestety, te otwory są zwykle niezabezpieczone żadnymi klapkami, więc jeżeli nosimy telefon w kieszeni czy torebce, to trafiają tam również drobne nieczystości, które potrafiła się kumulować. Dociskamy je potem jeszcze głębiej wtyczką ładowarki. Jeżeli zaczynamy mieć problemy z włożeniem wtyczki, warto delikatnie czystym pędzelkiem wygrzebać te nieczystości a jeśli idzie to opornie, to można spróbować dmuchnąć sprężonym powietrzem. Jeżeli to nie pomaga trzeba udać do profesjonalnego serwisu. Jeśli jednak będziemy czyścić te miejsca często, zanim te problemy się pojawią, to będziemy mieć na lata spokój. Niektórzy producenci telefonów komórkowych wyposażają je również w gniazda słuchawek. Tam też zanieczyszczenia mogą się dostać a te gniazda są dużo trudniejsze do czyszczenia. Jedyne, co nam zostaje, to próba wyciągnięcia ich odkurzaczem.
Aktualizacje
Zdecydowanie warto co jakiś czas wyłączyć telefon. Jeżeli nie używamy sprzętu to należy go wyłączyć, po co ma zużywać prąd? To pomaga też w higienie systemu. Zawsze gorąco namawiam do jak najszybszego zainstalowania poprawek bezpieczeństwa i aktualizacji systemów operacyjnych i aplikacji. Producenci nie robią nam tego na złość, tylko żeby nas zabezpieczyć, naszą cyfrową tożsamość, nasze dane które na tych urządzeniach przetwarzamy. Korzystając z niewspieranego oprogramowania mamy dwa rodzaje zagrożeń. Pierwsze, to po jakimś czasie, przestaną nam działać aplikacje, z których do tej pory korzystaliśmy, bo producenci nowszych aplikacji przestają wspierać starsze systemy operacyjne. Prym tutaj wiodą producenci smartfonów. Urządzenie funkcjonuje, ale nagle się okazuje, że nie możemy zainstalować aplikacji. To jest dolegliwe dla użytkowników. Drugie zagrożenie jest dużo bardziej poważne. Niewspierane systemy operacyjne posiadają luki, które są wykorzystywane, czy to przez złośliwe oprogramowanie w postaci wirusów, czy inne zagrożenia softwarowe. Producenci oprogramowania starają się te luki na bieżąco łatać, wprowadzają nowe funkcjonalności. Osoby, które są bardzo przyzwyczajone do działania programów nie zawsze to sobie cenią, dlatego zwlekają z instalowaniem nowych wersji oprogramowania, ale musimy się liczyć z poważnym ryzykiem czy to utraty danych, czy to próby przełamania zabezpieczeń przez jakiegoś przestępcę. Może to nieść poważne zagrożenie utraty naszych danych czy tożsamości cyfrowej. Ktoś wręcz może żądać okupu za odszyfrowanie danych, które na skutek wykorzystania luki w systemie operacyjnym, uległy zaszyfrowaniu.
Większość aplikacji aktualizuje się automatycznie, ale oczywiście jest też pewna grupa aplikacji, które instalujemy samodzielnie i żeby się zaktualizowały, to trzeba wejść na stronę producenta, zobaczyć czy jest tam wystawiona jakaś nowa wersja wtedy ją pobrać i zainstalować. Polecam przy tym szczególną ostrożność, żebyśmy trafili na właściwą stronę i pobrali właściwe oprogramowanie. Pojawiają się w Internecie fałszywe strony podszywające się pod leganie działające firmy, w ten sposób jest też dystrybuowane złośliwe oprogramowanie, które potem jest wykorzystywane przeciwko nam. Warto aktualizować aplikacje żeby mieć bezpieczne środowisko pracy i zabawy.
Antywirusy
Smartfon jest specyficznym środowiskiem, bo mamy sklep producenta, w którym możemy pobierać oprogramowanie. Skanowanie złośliwego oprogramowania jest po stronie producenta, czyli właściciela sklepu. Takie już sprawdzone oprogramowanie trafia do nas na smartfona. Jeśli chodzi o komputery osobiste, to nie wyobrażam sobie żeby z niego korzystać bez antywirusa. Systemy operacyjne producenta domyślnie wyposażone są w program antywirusowy, ale jeśli ktoś ma preferencje lub już wykupiony inny program, to można z niego skorzystać dezaktywując ten program od producenta komputera żeby nie działały dwa antywirusy. Jeśli będą oba, to nie uzyskamy dwukrotnie lepszego efektu, wręcz przeciwnie. Zdecydowanie odradzam.
Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.
Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?
Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.
Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.