Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
Usłyszeć obraz czyli zobaczyć muzykę
14.06.2023
12:09:00

fragment obrazu Jerzego Dudy-Gracza

Od 17 czerwca 2023 r. w Muzeum Śląskim prezentowana będzie wystawa pt. "Chopinowi Duda-Gracz", na którą składają się prace Jerzego Dudy-Gracza z cyklu "Chopinowi".

Cykl dedykowany wielkiemu polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi, którego twórczość malarz szczególnie cenił, jest wyjątkowy. To jedyne takie dzieło malarskie inspirowane utworami znanymi a także opisywanymi w listach czy literaturze. "To ponad 300 prac – pełnych dynamizmu, kolorów, światła, delikatności, szczególnej wrażliwości i synestezyjnego myślenia – obrazujących 295 utworów jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów. Wśród nich znajduje się kilkadziesiąt prac nawiązujących do utworów nigdy nie odnalezionych. Są one niczym półprzezroczyste sztandary, tworzone techniką eksperymentalną na bawełnie, lnie, batyście i innych dostępnych artyście materiałach. W niektórych można rozpoznać postacie lub kształty, w pozostałych – zaledwie powidoki, cienie, pojedyncze dźwięki. Nieprzypadkowa jest forma samych sztandarów – nawiązuje bowiem do elementów występujących na dziełach z wcześniejszego cyklu Obrazy jurajskie, przy tworzeniu którego Jerzy Duda-Gracz po raz pierwszy zetknął się z granicznym poczuciem przemijania."

Niedługo przed śmiercią Jerzy Duda-Gracz tak mówił o cyklu w wywiadzie udzielonym Krystynie Bochenek: "Nie chcę, żeby to zabrzmiało jakoś makabrycznie, ale myślę, że zilustrowanie wszystkich dzieł Chopina to fantastyczna puenta mojej twórczości, mojego życia w ogóle. […] Chciałem w jakiś sposób opowiedzieć o tej muzyce, spróbować ją zmaterializować, ale również postawić w moim życiu kropkę nad i. Chciałem tym silnym polskim akcentem zamknąć całą swoją twórczość".

Prezentujemy reportaż "Usłyszeć obraz czyli zobaczyć muzykę" o Jerzym Dudzie-Graczu, przygotowany przez dziennikarzy Polskiego Radia Katowice, Krystynę Bochenek i Józefa Wyciska w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.


Wystawie w Muzeum Śląskim towarzyszyć będzie muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka pochodząca z płyt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, wydanych w serii światowej premiery dzieł wszystkich Chopina na instrumentach historycznych The Real Chopin oraz serii Koncertów zatrzymanych w czasie, będących rejestracją wydarzeń artystycznych festiwali Chopin i jego Europa (www.nifc.pl). 

Wernisaż odbędzie się w piątek, 16 czerwca o godzinie 18:00. Uświetni go koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu fortepianowym oraz w transkrypcji na skrzypce. Wystąpią: światowej sławy skrzypek Opery Wiedeńskiej Piotr Gładki w towarzystwie pianistki Joanny Steczek z Akademii Muzycznej w Katowicach.

/rs/


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA