Latem nie tylko skóra, ale i oczy są narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jak je chronić przed nadmiarem światła?
Czy każde okulary przeciwsłoneczne są dobre? Gdzie je kupić i na co zwrócić uwagę? Kto jest najbardziej narażony na skutki działania ostrego słońca? - radzi okulistka prof. Ewa Mrukwa-Kominek.
Okulary
Słońce bardzo dobrze działa na nasz organizm, stymuluje wytwarzanie witaminy D, która jest potrzebna chociażby przy ochronie przed infekcjami, natomiast dla oczu nie zawsze jest bezpieczne. Trzeba pamiętać, że patrzenie bezpośrednie na słońce może wywołać tzw. słoneczne zapalenie siatkówki. Przede wszystkim należy nosić okulary słoneczne, chronić oczy przed nadmiernym, ostrym słońcem. Kupując okulary wybierzmy te z dobrymi filtrami. Takie kupione na targu czy deptaku nie dadzą ochrony jaką powinniśmy mieć. Szkodliwe promienie dochodzą do oczu i niestety mogą nasilić objawy, mimo noszenia szkieł. Profesjonalni optycy dobiorą odpowiednie okulary pod kątem tego co pacjent robi i do czego ich potrzebuje. Bardzo ważne żeby miały filtry UVA i UVB, dobrze też żeby była polaryzacja. Certyfikat do szkieł jest zawsze mile widziany a przynajmniej zapytajmy czy na pewno te okulary są warte swojej ceny.
Nośmy okulary przez cały czas. Nawet spacerując w parku, jak jesteśmy w półcieniu, to czasem przebija się ostre słońce i może spowodować zmiany w siatkówce. Oczywiście, jak jest całkowity cień, to nie trzeba, ale jak przemykamy między drzewami, to możemy mieć problemy jeżeli nie zadbamy o oczy.
Czapki z daszkiem i kapelusiki
Idąc na plażę ubierzmy kapelusz czy czapkę z daszkiem by chroniły oczy i skórę twarzy. Siadając na wolnym powietrzu zwracajmy uwagę by siadać tak żeby słońce nie świeciło nam bezpośrednio na twarz i oczy, chyba że mamy kapelusz z dużym rondem czy czapkę z daszkiem. Zadbajmy o nasze dzieci, bo takie małe nie powiedzą, że coś się dzieje, tylko widzimy dopiero efekt w postaci poparzenia. Oparzenie słoneczne oczu może spowodować ubytki nabłonka rogówki. Trzeba maluchy zaopatrzyć w okulary słoneczne i pokażmy im, że trzeba chodzić w takich momentach w kapelusiku czy czapce z daszkiem. Chrońmy je pod parasolami na plaży.
Skutki słońca
W czasie słonecznych dni problemy mają szczególnie pacjenci z tzw. „suchym okiem”, którzy bezwzględnie powinni pamiętać by je nawilżać. Oczywiście nie zakraplać w czasie opalania, tylko pamiętać żeby zabezpieczyć się przed i po takim nasłonecznieniu. Problemem jest także nałożenie się zmian na skutek ciepła, czyli zaostrzenie „suchego oka” i alergia. Stężenie alergenów będzie wtedy większe, większy atak na nasze spojówki, i większy dyskomfort. Wysychanie oka jest jeszcze większe na plaży, bo choć mamy bryzę od morza i wilgotność jest większa, ale jest też wiatr, który może zaostrzyć zespół „suchego oka”.
Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.
Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?
Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.
Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.
Rząd ogłosił na 30 dni stan klęski żywiołowej w kilku województwach