Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Tour de Pologne w regionie. Etap 6. Katowice – jazda na czas. Utrudnienia w ruchu
02.08.2023
19:45:00

fot. materiały prasowe/TdP

Już po raz 13. do Katowic zawita Tour de Pologne, największa kolarska impreza w Polsce. Przedostatni, 6. etap wyścigu, to jazda indywidualna na czas na dystansie 16.6 km. 

Kolarze zagoszczą w Katowicach w czwartek 3 sierpnia. Katowicka trasa tradycyjnie będzie przebiegać ulicami ścisłego centrum miasta, pokazując przemianę stolicy Górnego Śląska, w tym Rynek z charakterystycznymi palmami, czy też Strefę Kultury, gdzie przed laty działała Kopalnia Katowice. Na jej miejscu są teraz siedziby Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Kolarze będą mieli okazję także przejechać przez unikalny Nikiszowiec oraz Dolinę Trzech Stawów, które obrazują jak zielone są Katowice. Meta przy Katowickim Spodku.

— Tour de Pologne wraca do kalendarza imprez sportowych organizowanych w naszym mieście. Największa kolarska impreza w Polsce zawita do Katowic już po raz trzynasty. Z jednej strony mieszkańcy Katowic mają możliwość zobaczenia w akcji najlepszych kolarzy z całego świata, a z drugiej strony mamy doskonałą okazję, by pokazać Katowice poza granicami kraju, bo transmisje zawodów kolarskich są chętnie oglądane na całym globie. W tym roku, na ulicach naszego miasta, ponownie czeka nas kolarska rywalizacja w jeździe indywidualnej na czas, która odbędzie się 3 sierpnia — mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Kolarze będą startować z ul. Olimpijskiej obok budynku NOSPR. Stamtąd pojadą w kierunku Zawodzia i Janowa, przejadą przez Nikiszowiec, później wjadą w Dolinę Trzech Stawów i ul. Francuską oraz ul. Damrota wrócą do ścisłego centrum Katowic. Meta znajdzie się na wysokości Spodka, przy Al. Korfantego. Tegoroczna trasa ma 16,6 km długości. Zawodnicy będą startowali co minutę, a ostatnich 10 zawodników co dwie minuty.

W związku z wydarzeniem, na trasie wyścigu wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu oraz transportu publicznego.

— Musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami w ruchu, których wprowadzenie jest konieczne dla bezpiecznego przeprowadzenia wyścigu w formule indywidualnej jazdy na czas. Dzięki doskonałej współpracy służb miejskich i policji udało nam się wspólnie z organizatorem ograniczyć zamknięcia tylko do dnia wydarzenia, czyli do 3 sierpnia — mówi wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun.

W dniu wyścigu, czyli 3 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury. Od godz. 9:00 planowane jest zamknięcie takich ulic, jak: Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy Gracza, Warszawska, Szkolna, Moniuszki, Korfantego, aleja Roździeńskiego oraz od godz. 10:30 dodatkowo ulice 1 Maja, Bagienna, Magazynowa, Szopienicka, Gospodarcza, Zofii Nałkowskiej, Wyzwolenia, Krawczyka, Porcelanowa, Trzech Stawów, Francuska, Damrota. Warto śledzić tymczasowe znaki zakazu zatrzymywania. Kierowcy, którzy pozostawią swoje pojazdy na trasie muszą się liczyć z tym, że mogą one zostać odholowane na koszt właściciela.

Zamknięty dla ruchu pojazdów będzie też dojazd do Doliny Trzech Stawów pomiędzy ul. Murckowską i od skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Lotnisko. Wyjazd i wjazd na osiedle Francuska Park będzie odbywał się przez ul. Szybowcową. W godzinach 12:00-17:00 dojazd do Cmentarza Komunalnego będzie niemożliwy, natomiast dojazd lub dojście do ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec będzie możliwe tylko wejściami od ul. Meteorologów. Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godziny 17:00.

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:
• dojazd do tzw. Pierwszej Dzielnicy będzie możliwy jedną nitką ul. Góreckiego ruchem wahadłowym,
• na ulicy 1 Maja ruch będzie się odbywać wyłącznie północną jezdnią tj. od Zawodzia do ulicy Dudy Gracza,
• na ulicy Dudy Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią tj. od ulicy 1 Maja do Al. Roździeńskiego,
• umożliwiony zostanie wyjazd z parkingu Centrum Przesiadkowego Zawodzie na ulicę 1 Maja w kierunku Centrum,
• zawężona do 1 pasa ruchu zostanie jezdnia ulicy Bagiennej (DK79) w rejonie wyjazdu z Zawodzie w kierunku Mysłowic,
• dojazd ulicą Szopienicką od Giszowca możliwy będzie wyłącznie do Osiedla Nikiszowiec, natomiast dojazd w kierunku Centrum z Giszowca możliwy będzie z wykorzystaniem ulic Pszczyńskiej i Murckowskiej,
• zamknięty zostanie zjazd z Autostrady A4 na ulicę Damrota (kierunek Wrocław), dojazd w kierunku Centrum możliwy będzie z wykorzystaniem ulicy Francuskiej,
• dojazd w kierunku Centrum z Autostrady A4 (kierunek Kraków) możliwy będzie z wykorzystaniem ciągu ulic Francuska, Ceglana, Kościuszki,
• zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania w ciągu ulicy Damrota,
• zatoki postojowe zlokalizowane wzdłuż trasy wyścigu zostaną zabezpieczone taśmami ostrzegawczymi. 

W dniu wyścigu ulegają zmianom także rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. 

Jak powiedział Radiu Katowice Michał Wawrzaszek z Zarządu Transportu Metropolitalnego, zmiany dotyczą 53 linii autobusowych i 11 tramwajowych. Żeby nieco zminimalizować utrudnienia związane z wyścigiem, uruchomionych zostało 5 specjalnych linii autobusowych oraz 8 dodatkowych przystanków tymczasowych. Wiele z tych linii ma charakter międzymiastowy i kursuje nie tylko w Katowicach, w związku z tym, z informacjami o zmianach w komunikacji miejskiej powinni zapoznać także pasażerowie z innych miast. Szczegóły oraz specjalnie przygotowane schematy połączeń dostępne są na stronach internetowych ZTM. Można także zadzwonić na bezpłatną infolinię 800 16 30 30. 

Już od godz. 4:30 rano wyłączona będzie trakcja tramwajowa od Ronda do Rynku. Ruch wznowiony będzie po godz. 22:30 Dodatkowo w godz. 10:00-20:30 nie będą kursować tramwaje na linii Zawodzie – Centrum Miasta – Załęże oraz z centrum Katowic w kierunku Brynowa.

Szczegóły tras oraz aktualne informacje o zmianach w organizacji ruchu i komunikacji publicznej można znaleźć na www.katowice.eu/tourdepologne. Ponieważ w czasie wyścigu ulegają zmianom rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne będą także na stronie ZTM: rj.metropoliaztm.pl/

W związku z wciąż trwającymi uzgodnieniami mogą się pojawić jeszcze kolejne zmiany w organizacji ruchu, o których informacje będą publikowane na stronie internetowej miasta Katowice.

Podobnie jak w latach poprzednich uruchomiona zostanie infolinia dla mieszkańców, która będzie działać w środę 2 sierpnia oraz w czwartek 3 sierpnia. W godz. 8:00-19:00 pod numerem +32 77 88 960 można będzie uzyskać odpowiedź na pytania związane z wyścigiem. Na całej trasie wyścigu będą obecni także przedstawiciele służb porządkowych, którzy będą odpowiadali na pytania związane z przebiegiem wydarzenia.

/rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA