Faworyt pokonany. Polscy koszykarze wyraźnie lepsi od Bośniaków
14.08.2023
23:35:00

Po nerwowym zwycięstwie nad Węgrami Biało-Czerwoni pokonali w Gliwicach Bośnię i Hercegowinę 85:76. W środę zagramy z Portugalią.

Jusuf Nurkic, Luka Garza czy Dzanan Musa – zawodnicy którzy grają lub grali w NBA – najlepszej koszykarskiej lidze świata. To z nimi przyszło się mierzyć polskim reprezentantom w drugim meczu prekwalifikacji olimpijskich.

Od początku było jednak widać, że Polacy odrobili lekcję z nerwowego zwycięstwa nad Węgrami. Nie daliśmy się rozpędzić rywalom, nawet kiedy Bośniacy prowadzili było to tylko prowadzenie jednym posiadaniem. Od pierwszych minut Biało-Czerwoni zaskoczyli przeciwników deszczem trójek. Tylko w pierwszej kwarcie było ich 6 – a ten element kompletnie zawodził w starciu z Madziarami. Pierwszą kwartę wygraliśmy 27 do 19, w drugiej wyszliśmy nawet na 13-punktowe prowadzenie ale Bośniacy, jeszcze na 2 minuty przed przerwą zmniejszyli straty do 4 punktów.

To nas nie podłamało – 2 trójki Michała Sokołowskiego, który tylko w pierwszej połowie zdobył 19 punktów, dały dwucyfrowe prowadzenie. Po 20 minutach Polska prowadziła 50 do 37.

W trzeciej odsłonie umiejętnie kontrolowaliśmy prowadzenie, nawet jak przeciwnicy zbliżyli się na 5 punktów to szybko poczęstowaliśmy ich dwoma trójkami. Prowadziliśmy nawet 16stoma punktami i do decydującej odsłony mogliśmy podchodzić w dobrych humorach.

Ale w 4. kwarcie koncert Polaków trwał w najlepsze. Jarosław Zyskowski trafił za trzy, po chwili zza łuku trafił Mateusz Ponitka, który dorzucił jeszcze punkty z rzutów wolnych i Polska prowadziła z Bośnią i Hercegowiną 80 do 57. Na 5 minut przed końcem Ponitka miał już na koncie 22 punkty, dwa oczka mniej Sokołowski ale reszta zawodników też walczyła na dwóch tablichach.

Taka przewaga pozwoliła uniknąć nerwowej końcówki rodem z pierwszego meczu. Polacy wygrali z faworyzowanym rywalem 85:76 i zrobili duży krok do pozytywnego zakończenia tego turnieju. W środę o 18:00 zmierzymy się z Portugalią. Stawką spotkania będzie awans do fazy pucharowej prekwalifikacji.

Bośnia i Hercegowina - Polska 76:85 (19:27, 18:23, 18:20, 21:15)

BiH: Nurkić 17, Lazić 15, Musa 13, Alibegović 11, Atić 7, Garza 5, Halilović 3, Kamenjas 3, Gegić 2, Vrabac 0

Polska: Ponitka 22, Sokołowski 22, Zyskowski 13, Balcerowski 8, Pluta 8, Michalak 5, Milicić 3, Groselle 2, Garbacz 2, Witliński 0, Żołnierewicz 0