Pod hasłem "Do Maryi Matki Kościoła" trwa na Jasnej Górze ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony.
Punktem kulminacyjnym dożynek jest msza święta z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Uroczystej sumie połączonej ze święceniem wieńców przewodniczył i homilię wygłosił biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Duchowny zwrócił uwagę na historię rodziny Ulmów z Markowej, która w czasie wojny ukrywała żydów.
— Wiele jest przykładów zaanagażowania ludzi wsi w obronę wiary, wolności ojczyzny, ludzkiego życia i najwyższych wartości — mówił do zgromadzonych pod jasnogórskim szczytem biskup drohiczyński.
Biskup Sawczuk zauważa także zmiany, jakie postępują na polskich wsiach.
— Wieś się wyludnia, granica pomiędzy miastem a wsią się zaciera a coraz więcej osób przeprowadzających się poza miasta nie uprawia roli — dodał hierarcha.
Biskup Piotr Sawczuk zwrócił też uwagę na obawy rolników dotyczące europejskiego programu mającego doprowadzić Europę do neutralności klimatycznej, co zdaniem biskupa rodzi konsekwencje także dla rolnictwa. Przywołał też problemy, jakie dotykają rolników, w tym sytuację cenową na rynku żywności i nieuczciwą konkurencję.
Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Pierwsze dożynki jasnogórskie odbyły się w 1982 r. Po raz XXXII towarzyszy im Krajowa Wystawa Rolnicza.
Autor: Krzysztof Słabikowski /rs/
Rząd ogłosił na 30 dni stan klęski żywiołowej w kilku województwach