Obchodzimy Światowy Dzień Kawy. To jedna z najpopularniejszych używek na świecie i stanowi główne źródło kofeiny. Kawa do Europy przywędrowała z Etiopii, a ten gorący napój pojawił się na Starym Kontynencie już w XVI wieku.
— Nie każdy jednak może pić kawę — podkreśla dr Aleksandra Szymańska, internistka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Kawę powinny ograniczyć kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto nie powinno się kawy pić wieczorem, bo może powodować trudności w zasypianiu.
— Jest grono osób, które raczej powinny kawy unikać i do takich osób należą osoby z chorobami sercowo-naczyniowego, ponieważ kawa podnosi ciśnienie krwi i może powodować zaburzenia rytmu serca — podkreśliła specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dr Aleksandra Szymańska.
Kawa rozszerza naczynia krwionośne, co dla niektórych może być pozytywnym działaniem, jednak u niektórych może spowodować zaostrzenie choroby wieńcowej. "Kawa również zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz żółci, także u osób, które mają dolegliwości ze strony układu pokarmowego również może je nasilać, m.in. dlatego zaleca się picie kawy po posiłku" — opisała dr Szymańska.
U osób z rozpoznaną kamienicą żółciową kawa może spowodować napady kolki żółciowej. Zaleca się również, aby kawę oganiczały osoby będące w ciąży lub karmiące piersią, ponieważ kofeina może przenikać przez łożysko do płodu, a także do mleka matki.
— Kolejną grupą, która powinna powstrzymać się od picia kawy są osoby silnie znerwicowane. Pozytywnym skutkiem kawy jest pobudzenie i zmniejszenie zmęczenia, natomiast picie jej w godzinach wieczornych może powodować bezsenność — dodała dr Szymańska.
Wiele osób spożywa ją codziennie, jednak są również tacy, którzy powinni powstrzymać się z jej spożyciem.
Autor: Joanna Opas, PAP /mf/
Rząd ogłosił na 30 dni stan klęski żywiołowej w kilku województwach