Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
Teatr w Muzeum Śląskim w Katowicach
07.12.2023
11:04:00

fot. materiały prasowe

W grudniowej ofercie wydarzeń w Muzeum Śląskim, poza stałymi oprowadzaniami i ofertą zwiedzania muzeum z przewodnikiem, znalazły się dwa wyjątkowe przedstawienia teatralne oraz nowa wystawa czasowa poświęcona twórczości Tadeusza Kantora.

Monodram „Wanda” z Teatru Polskiego w Bielsku -Białej oraz spektakl "Nieposkromienie" to wyjątkowe okazje, by przenieść się w świat sztuk teatralnych, które zagoszczą na deskach sali audytorium Muzeum Śląskiego w Katowicach przy ulicy Tadeusza Dobrowolskiego 1. Kontynuujemy także spotkania z cyklu „Motywy znane i lubiane” dla osób niesłyszących.


Spektakl „Nieposkromienie”.

8 grudnia 2023 / Piątek / godz. 18:00


Wydarzenie towarzyszy wystawie „Pierwiastek żeński”, która prezentowana jest do 28.01.2024.

Bilety: 1 zł do nabycia w kasach muzeum oraz online: bilety.muzeumslaskie.pl/


Premiera przedstawienia miała miejsce 24 listopada 2023 roku w Klubie Muzycznym CSK.

Autorem projektu jest: Fundacja Teatroterapia Lubelska.


„Nieposkromienie” to sztuka powstała na bazie „Poskromienia złośnicy” Szekspira odczytanego poprzez doświadczenie osób tworzących grupę teatralną Teatroterapii Lubelskiej. Początkiem pracy nad tekstem było spotkanie i rozmowa z uczestnikami Teatroterapii skupione wokół ich przeżyć i przemyśleń związanych z miłością i erotyką. Sceny, wątki i postaci ze sztuki Szekspira zostały skonfrontowane ze sprawami żyjących dziś
w Polsce ludzi z niepełnosprawnością. Na czym polega ich poskromienie? Wobec czego buntują się dzisiejsze Kasie? Z kolejnych rozmów z założycielką i szefową Teatroterapii Lubelskiej, Marią Pietruszą-Budzyńską oraz z jej podopiecznymi w zderzeniu z sytuacjami z szekspirowskiego „Poskromienia złośnicy” wyłaniały się kolejne sceny o miłości, o seksie, o niemożliwości spełnienia, o zablokowanych pragnieniach, o osamotnieniu i bólu. Tekst „Nieposkromienia” stara się zachować komediowo-tragiczny charakter Szekspirowskiego oryginału. Plotą się ze sobą romansowe historie, publicystyczne fakty i skecze oparte na rzeczywistych doświadczeniach. Dzisiejsza Kasia, podobnie jak tamta, ze wszystkich sił próbuje nie dać się poskromić. Dzisiejszy Petrucchio z trudem próbuje się odnaleźć w narzuconej mu roli poskramiacza. Krąg osób wokół nich, z ich rodzicami włącznie,
próbuje, jak tamci odnaleźć się w ograniczeniach i mechanizmach społecznych, krzywdzących i niesprawiedliwych.


Motywy znane i lubiane - Zły brat Mikołaja? Poznajcie Krampusa.

9 grudnia 2023 / Sobota / godz. 17.30


Bilety: 1 zł do nabycia w kasach muzeum oraz online: bilety.muzeumslaskie.pl/

Cykl adresowany jest do osób niesłyszących i słyszących.
Wykłady prowadzone w Polskim Języku Migowym przez Michała Justyckiego z Muzeum Śląskiego w Katowicach, z tłumaczeniem na język mówiony. Prelekcje Michała Justyckiego przybliżają postacie i motywy mocno osadzone w kulturze, także popularnej.

Okres świąteczny powszechnie kojarzy się z postacią świętego Mikołaja – tego tradycyjnego, który był biskupem Miry, ale też poczciwca w czerwonym kubraku taszczącego wór prezentów. Jest też rosyjski Dziadek Mróz. Nie każdy jednak wie, że wśród naszych przodków okres przesilenia zimowego był niebezpiecznym czasem. Łatwo wtedy było o kontakt ze złymi mocami.

Przykładami takich złowrogich postaci mogą być niemiecko-austriacki Krampus (to ten, który podkłada węgiel zamiast prezentów i porywa niegrzeczne dzieci), fiński Joulupukki  (w dosłownym tłumaczeniu „kozioł bożonarodzeniowy”) czy niebezpieczny duch Xundu, w którego wierzyli mieszkańcy Karelii. Zapraszamy na spotkanie z postaciami z bożonarodzeniowych, ale tych bardziej mrocznych baśni.


Bilety: 1 zł do nabycia w kasach muzeum oraz online: http://bilety.muzeumslaskie.pl/rezerwacja/


Wernisaż wystawy „Wnętrze. Tadeusz Kantor w zbiorach Muzeum Śląskiego i Cricoteki”.

12 grudnia / Wtorek / godz. 18.00


Cykl rysunków Tadeusza Kantora w kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, dokumentującej kierunki rozwoju polskiego teatru, ukazuje idee fundamentalne dla sztuki XX wieku. Ekspozycja poświęcona twórczości Tadeusza Kantora prezentuje dzieła genialnego artysty XX wieku, malarza, scenografa, happenera, aktora i autora tekstów. Twórczość Kantora była ważna dla środowiska scenografów i krytyków, którzy zainicjowali założenie Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim w Katowicach– instytucji gromadzącej dzieła prezentujące przełomowe dokonania awangardy XX wieku.

Na ekspozycji przedstawiono prace ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz obiekty przestrzenne z kolekcji Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, wspólnie prezentowane działa zostały przedstawione w ciemnej przestrzeni i nawiązują do atmosfery pokoju.

Wystawie nadano charakter architektonicznej instalacji, której forma jest efektem interpretacji znaczenia „wnętrza” w kontekście kształtowania i reżyserowania przestrzeni wystawienniczej, a także metaforycznie ujętego zagadnienia pracowni artysty. Można pokusić się o jeszcze szersze rozumienie odnoszące się do wyobraźni twórcy, który w drugiej połowie lat 80. XX wieku podsumował swoje dokonania, szczególnie w takich spektaklach Teatru Cricot 2, jak: Niech sczezną artyści (1984) i Nigdy tu już nie powrócę (1988).

Scenariusz wystawy uwzględnia charakter dzieła totalnego, realizowanego w różnych dziedzinach sztuki, a jednocześnie zachowuje syntetyczną narrację prezentującą ewolucję artystycznych idei Tadeusza Kantora. Wybrane projekty scenograficzne i rysunki są przykładami kompozycji formistycznych, kubistycznych, informelowych, ambalaży, dzieł konceptualnych. Prace przywołują  konteksty historii malarstwa, a szczególnie taszyzmu oraz późniejszych działań happeningowych. Zaprezentowano przełomowe osiągnięcia tego wielkiego artysty.


Kuratorka wystawy: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

Wystawa trwa 13.12.2023–07.04.2024.


Monodram „Wanda” z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej

13 grudnia 2023 / Środa / godz.19:00

14 grudnia 2023 / Czwartek / godz.19:00


Wydarzenie towarzyszy wystawie „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”, która prezentowana jest do 31.03.2024 r.

Bilety: 20 zł do nabycia w kasach muzeum oraz online:

Środa: https://bilety.muzeumslaskie.pl/rezerwacja/termin.html?idw=628&data=2023-12-13

Czwartek: https://bilety.muzeumslaskie.pl/rezerwacja/termin.html?idw=628&data=2023-12-14

Monodram „Wanda” w reżyserii Marii Sadowskiej i Joanny Grabowieckiej, z rewelacyjną rola Anity Janci-Prokopowicz, miał premierę w 2017 roku i grany jest na deskach teatru do dziś.
Teatr Polski w Bielsku-Białej jest partnerem wystawy „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”, dzięki czemu cieszący się nieustanną popularnością spektakl, zostanie zaprezentowany dwa razy w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Tekst Wiesławy Sujkowskiej to opowieść o trudach wspinaczki i o trudnościach w zorganizowaniu wypraw, o niełatwej przeszłości i zmaganiu się z codziennymi ograniczeniami własnego ciała, o partnerach i przyjaciołach, którzy nie byli w stanie dotrzymać kroku ambicji.
Wanda Rutkiewicz, legenda światowego himalaizmu, zdobywczyni ośmiu z czternastu
ośmiotysięczników, pierwsza Europejka na Mount Evereście wraca na moment z góry, aby
wytłumaczyć się ze swojego szaleńczego zapału, niezwykłego uporu i samotności towarzyszącej jej nie tylko w trakcie podejścia na szczyt.

Specyfika przestrzeni Muzeum Śląskiego wymagała rezygnacji ze scenografii, w której  przedstawienie "Wanda"  jest prezentowane w siedzibie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Zespół pracowników Działu Wystawienniczego Muzeum Śląskiego wraz z zespołem z teatru wypracowali nową aranżację sceny na potrzeby prezentacji „Wandy” w przestrzeni sali audytorium Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Intymny monolog aktorki doskonale wpisuje się projekt wystawy „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”, na którą składają się dotąd niepublikowane fotografie z domowego archiwum Wandy Rutkiewicz, wykłady i pokazy filmów dokumentalnych.


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA