Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

W Katowicach rozpoczął się IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W wydarzeniu bierze w tym roku udział trzy tysiące gości z trzydziestu krajów.

Odbędzie się ponad 40 paneli poświęconych tematyce przedsiębiorczości, zarządzania, gospodarki, prawa, finansów. Równolegle do Kongresu będzie się odbywało 9 imprez towarzyszących. Jak powiedział marszałek województwa śląskiego, Mirosław Sekuła, Kongres stał się jednym z dwu najważniejszych wydarzeń tego rodzaju w regionie.


Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej zwraca uwagę na dwa wiodące tematy tegorocznego spotkania czyli wychodzenie małych firm na rynki zagraniczne oraz innowacyjność.


— Kongres rozpocznie się od pewnego eksperymentu — mówi Tadeusz Donocik, inicjator i organizator przedsięwzięcia.


Jak co roku na Kongresie pojawi się spora liczba delegacji ze wschodu, między innymi z Rosji i Ukrainy.


Były premier Jerzy Buzek powiedział Radiu Katowice, że jednym z najważniejszych tematów poruszanych na kongresie jest innowacyjność.


Uczestniczący w katowickim kongresie były wicepremier Janusz Steinhof podkreśla, że w ciągu ostatnich 25 lat sektor małych i średnich przedsiębiorstw bardzo rozwinął się w naszym kraju.


Tegoroczny Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw ma także wymiar symboliczny związany z 10. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Współgospodarzami wydarzenia są województwa: śląskie, małopolskie i opolskie. Przedsiębiorcy będą mogli odwiedzić Targi Biznes Expo, które stanowią doskonałą okazję do nawiązywania nowych kontaktów oraz bezpośrednich relacji z blisko 40 wystawcami. Jednym z najważniejszych wydarzeń zapowiadających tegoroczną edycję była inicjatywa WSB i Forum Młodych RIG – Pociąg do Przedsiębiorczości.

Autor: Józef Wycisk