Masz wybór. Rok ustawy śmieciowej. Pałac jak nowy.

Trwa Bytomska akcja "Masz wybór" przeciw uzależnieniom. Fundacja Dom Nadziei, która jest jej inicjatorem, przez sześć tygodni będzie poruszać zagadnienia uzależnienia od alkoholu, narkotyków, a nawet internetu czy pracy. Uzależnienia to dziś istotny problem i choć o alkoholu czy narkotykach mówi się często to zapomina się, że to tylko kropla w morzu. Jedna na dziesięć osób w Polsce ma problem z uzależnieniem, ale do specjalistów udają się tylko nieliczni. Akcji przyglądał się Marcel Kosakowski.


 

smieci_1201 lipca 2013 roku w życie weszła tzw. ustawa śmieciowa, regulująca zasady odbioru śmieci. Obowiązek ten spadł na gminy, które – jak pamiętamy – nie do końca dobrze z tym zadaniem sobie radziły. Nowe przepisy miały nakłonić nas do sortowania śmieci, a także zlikwidować problem "dzikich wysypisk". W Katowicach odbyła się dziś konferencja, której organizatorem był Śląski Związek Gmin i Powiatów wspólnie ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Dyskutowano między innymi o tym, czy ustawa śmieciowa sprawdziła się. Tematowi bliżej przyjrzał się nasz reporter Łukasz Szwej.


 

Chociaż wciąż słychać odgłosy wiercenia, młotków i cały gwar budowy, to jednak po długich trzech latach zasadnicze prace remontowe w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej dobiegły końca. Została, jak to mówią robotnicy, kosmetyka. Remont początkowo miał trwać dwa lata, ale władzom miasta, które zapłaciły za modernizację, zdążył odbić się czkawką i nie obyło się bez poważnych problemów. Cały obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, zamontowano m.in. 2 windy, a także dzięki nowoczesnej instalacji, spełnia współczesne przepisy przeciwpożarowe. Efekt prac, które finalnie pochłonęły z dąbrowskiego budżetu aż 60 milionów złotych, pojechała zobaczyć nasza reporterka Joanna Opas, która przy okazji dowiedziała się trochę o historii obiektu.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl