/kj/łł/rs/PAP/
W niedzielę w Polsce odbyły się wybory samorządowe.
Wszystkie lokale wyborcze zamknięto o 21.00, a cisza wyborcza nie została przedłużona. Według danych PKW frekwencja do godziny 17.00 wyniosła 39,43 procent.
Według sondażu najwyższa frekwencja była w województiwe mazowieckim, gdzie do urn poszło 55,7 proc., a najniższa w woj. śląskim, gdzie wyniosła 47,8 proc. Spośród dużych miast najwyższa frekwencja była w Warszawie – 57 proc. W Katowicach 46,4 procent. Wyniki te mogą jeszcze ulec zmianie.
Z komisji wyborczych docierają pierwsze wyniki głosowania.
Niedzielne głosowanie nie rozstrzygnęło wyścigu o fotel prezydenta Bielska-Białej. W drugiej turze 21 kwietnia zmierzą się: obecny prezydent Jarosław Klimaszewski startujący z własnego komitetu i Konrad Łoś reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość. Uzyskali odpowiednio 45,88% oraz 23,98% poparcia.
Bieruń będzie mieć nowego burmistrza. Ze stanowiskiem żegna się Krystian Grzesica. W pierwszej turze uzyskał tylko 20,21% głosów, jego stanowisko zajmie Sebastian Macioł, którego poparło 52,34% głosujących. Macioł był do stycznia zastępcą Grzesicy.
Nowego prezydenta wybrali mieszkańcy Chorzowa. Większość głosów, 54 procent, zdobył Szymon Michałek, niezależny kandydat, którego poparły stowarzyszenia kibicowskie. Zastąpi Andrzeja Kotalę, który miastem rządził od 2010 roku.
Komisja wyborcza policzyła także wszystkie głosy z Cieszyna. 21 kwietnia w drugiej turze zmierzą się Gabriela Staszkiewicz oraz Joanna Wowrzeczka.
W Czeladzi Zbigniew Szaleniec z rekordowym poparciem 83,42% wygrał z kandydatką PiS Teresą Kosmalą.
Walka o fotel prezydenta Częstochowy rozstrzygnie się w drugiej turze. Według danych przekazanych przez częstochowską delegaturę Państwowej Komisji Wyborczej znaleźli się w niej Krzysztof Matyjaszczyk z Lewicy i Monika Pohorecka z Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Matyjaszczyk zdobył 31.93% głosów. Kandydatka PiS 27.29%. Kolejne miejsca w głosowaniu na prezydenta Częstochowy zdobyli: Łukasz Banaś, Krzysztof Świerczyński, Tomasz Stala i Małgorzata Terrero-Rozmus. W częstochowskiej radzie miasta najwięcej mandatów, dziewięć, zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. 7 Koalicja Obywatelska, Lewica 6, Trzecia Droga 2, a 1 mandat dla kandydata komitatu Wspólnie dla Częstochowy.
W Jastrzębiu Zdroju w drugiej turze mieszkańcy wybierać będą między Michałem Urgołem a Anną Hetman.
Z dużą przewagą nad pozostałymi kandydatami w Katowicach wygrał Marcin Krupa. Prezydent zdobył 62% głosów. Drugie miejsce zajął Leszek Piechota z komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość z 14%, natomiast na trzeciego Dawida Durała głosy oddało 9% wyborców. W sumie na Marcina Krupę oddano ponad 60 tysięcy głosów.
W Mikołowie zostaje Stanisław Piechula, który uzyskał poparcie 58,98% mieszkańców.
W Piekarach Śląskich na fotelu prezydenta pozostanie Sława Umińska-Kajdan. Zdobyła 52 procent poparcia. Prezydentem Piekar Śląskich jest od 2014 roku.
W Rudzie Śląskiej mieszkańcy wybiorą między Michałem Pierończykiem, który startując z własnego komitetu zdobył niemal 47% głosów a Markiem Wesołym z Prawa i Sprawiedliwości, na którego głos oddało 26% wyborców.
Mieszkańcy Rybnika ponownie pójdą do urn, by wybrać prezydenta miasta. Dotychczasowy prezydent Piotr Kuczera startujący z komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej zdobył 41% głosów. Oznacza to, że 21 kwietnia zmierzy się osobą, która zdobyła drugi najlepszy wynik, czyli z Andrzejem Sączkiem z komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na którego głosowało 29% mieszkańców.
W Siemianowicach Śląskich będzie druga tura wyborów na prezydenta miasta. Powalczą dotychczasowy prezydent Rafał Piech z własnego komitetu wyborczego i Anna Zasada-Chorab z Koalicji Obywatelskiej.
W Sławkowie ponownie burmistrzem będzie Rafał Adamczyk. Uzyskał ponad 51% głosów pokonując niewielką ilością głosów swą kontrkandydatkę Ewę Bierońską z Nowej Lewicy (48,8%). W Sławkowie na fotel burmistrza kandydowało tylko tych dwoje kandydatów.
Arkadiusz Chęciński z KO pozostanie w nowej kadencji prezydentem Sosnowca. W niedzielnym głosowaniu uzyskał 40,7 tys. głosów, co przełożyło się na ponad 62% poparcia. Chęciński pokonał kandydatów PiS i Trzeciej Drogi. Z wszystkich sosnowieckich komisji obwodowych na Chęcińskiego zagłosowało 40.691 osób, co dało mu poparcie 62,28%. Drugi wynik uzyskał Jacek Dudek z PiS – 24,68%, a trzeci Karina Wojtusiak z komitetu Trzeciej Drogi – 13,03%. 52-letni Chęciński jest prezydentem Sosnowca od 2014 r. Do 2010 r. był przedsiębiorcą.
Maciej Gramatyka pełniący obowiązki prezydenta Tychów spotka się za dwa tygodnie w drugiej turze ze Sławomirem Wróblem z Prawa i Sprawiedliwości. Na Gramatykę zagłosowało 46,66% wyborców a na Wróbla 23,8%.
Burmistrz nie zmieni się w Wiśle, gdzie Tomasza Bujoka poparło 80 procent głosujących, burmistrz nie miał kontrkandydatów, więc mieszkańcy głosowali Tak lub Nie. Podobna sytuacja miała miejsce m.in. w Rydułtowach oraz Wojkowicach gdzie mieszkańcy poparli dotychczasowych burmistrzów: Marcina Połomskiego oraz Tomasza Szczerbę. Burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba uzyskał poparcie 83,68% ale nie miał kontrkandydatów.
O włos do drugiej tury wyborów dostała się obecna prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Z wynikiem ponad 21% zdobyła o 154 głosy więcej niż Kamil Żbikowski startujący z własnego komitetu. O fotel prezydenta powalczy z Agnieszką Rupniewską z Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska która zdobyła ponad 27% głosów mieszkańców.
Waldemar Socha, od 1998 roku pełniący funkcję prezydenta 60-tysięcznych Żor, pozostanie prezydentem tego miasta w kolejnej, pięcioletniej kadencji. W niedzielnych wyborach poparło go prawie 55 proc. głosujących. To dane ze wszystkich żorskich obwodowych komisji.
W wyborach do sejmiku województwa zwyciężyła KO z wynikiem 32,41 proc. głosów. PiS uzyskał 31,09 proc., Trzecia Droga 10,62 proc., Lewica 8,22 proc., Konfederacja 6,86 proc. - PKW.
Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 kwietnia.
Nie było poważnych incydentów zakłócających głosowanie.
W Częstochowie przewodnicząca jednej z komisji wyborczych podjęła czynności służbowe w stanie nietrzeźwości. Miały też miejsce przypadki konieczności odwoływania członków obwodowych komisji wyborczych, m.in. z powodu niestawienia się do pracy, czy pokrewieństwa z kandydatami biorącymi udział w wyborach.
/kj/łł/rs/PAP/
Ważne informacje o wyborach samorządowych w 2024 roku.