Pół wieku z Bolkiem i Lolkiem

fot. Ryszard Stotko

Najbardziej znani chłopcy w Polsce obchodzą dziś swoje urodziny.

Wciąż młodzi, pełni energii i szalonych pomysłów, a ich przygody do dziś bawią zarówno dzieci, jak i dorosłych. Bolek i Lolek mają już 50 lat. Mali bohaterowie podbili serca milionów Polaków, filmy pokazywane były w 80 krajach na całym świecie. Szacuje się, że przygody Bolka i Lolka obejrzało blisko miliard ludzi. 

Ich trzydniowe urodzinowe święto, rozpoczęło się przy Pomniku Bolka i Lolka, a poprzedził go barwny pochód dzieci przebranych za bajkowe postaci, który przeszedł spod Teatru Polskiego głównymi ulicami miasta. Dziś także wernisaż wystawy przedstawiającej historię Bolka i Lolka oraz finał poświęconego im konkursu piosenki. Podczas urodzin nie zabraknie oczywiście filmów z udziałem jubilatów.

Przygody obu chłopców znają z pewnościa wszyscy, niezależnie od wieku, ale niwielu potrafi połączyć imię z postacią. Pomaga nam w tym prezes Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Andrzej Orzechowski.


Recepta na sukces wydaje sie być dość prosta: wystarczyło podejrzeć najbliższą rzeczywistość.


Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia przygotowało widowisko muzyczne pt. „Bajkowe miasto”. O tym, że dobro zawsze zwycięża i że w każdej chwili może zdarzyć się ciekawa przygoda przekonywać w nim będą Bolek i Lolek, Reksio, Smok wawelski, kucharz Bartłomiej – cała plejada bohaterów znanych wielu dzieciom z telewizyjnych dobranocek, mówi koordynatorka projektu Regina Mynarska.


Prapremiera widowiska w bielskim Teatrze Lalek Banialuka o godzinie 16:30. 

Kolejnymi okazjami do świętowania "pięćdziesiątki" Bolka i Lolka będą jeszcze 2 koncerty pod koniec listopada. Szczegółowy program obchodów można znaleźć na stronie Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej: www.sfr.com.pl.

Więcej o polskiej animacji dla dzieci mówić bęziemy w Temacie do dyskusji w Radiu Katowice, kwadrans po 17:00.

Autor: Anna Sojka, Andrzej Ochodek, Marlena Barasińska