Dziś w 9 miejscowościach na południu województwa śląskiego odbywają się liczne imprezy Festiwalu Beskidów i Śląska Cieszyńskiego Dziewięćsił.
— To impreza, która pokazuje różne tradycje i atrakcje naszego regionu a zarazem powrót do korzeni — zachęca Katarzyna Wolny z wydziału kultury i promocji bielskiego ratusza.
Imprezy odbywają się w Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu, Wiśle, Ustroniu, Szczyrku, Brennej, Istebnej i Cięcinie. Są to między innymi koncerty, warsztaty różnego typu, wyprawy górskie, pokazy walk rycerskich, dawnych strojów, czy nauka oporządzania owiec, w tym sporo zabaw i pokazów dla dzieci.
— Są też takie atrakcje, które potrwają do niedzieli, jak glamping — mówi Sandra Kulka ze szczyrkowskiego Centrum Informacji Turystycznej.
Żywiec proponuje koncerty muzyki dawnej, pokaz średniowiecznego alchemika, błazna czy też tańca z ogniem.
W niedzielą przy górnej stacji kolejki na Szyndzielnię odbędzie się koncert zespołu Vołosi, łączącego muzyków klasycznych z ludowymi i prezentującego muzykę wykraczającą poza kategorię folk. W budynku górnej stacji kolei i w jej otoczeniu prezentowana będzie wystawa fotografki, miłośniczki gór i pszczół Barbary Grubki.
Odbędą się też warsztaty haftu tradycyjnego czy też zdobienia odzieży metodą młotkowania.
Zaproszenie organizatorów przyjęli podróżnik Piotr Kilian znany jako Pirat Dyplomata, żona tragicznie zmarłego alpinisty i himalaisty Tadeusza Piotrowskiego Danuta Piotrowska, alpinista i himalaista Aleksander Lwow oraz osiemnastokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych Sebastian Kawa.
Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego Dziewięćsił odbywa się po raz drugi. Szczegóły na stronie www.9silfestiwal.pl. Atrakcje festiwalowe są za darmo.
Autorzy: Jarosław Krajewski, Piotr Pagieła /rs/
Rząd ogłosił na 30 dni stan klęski żywiołowej w kilku województwach