Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Zagłębiowskie Centrum Onkologii przystąpiło do międzynarodowego programu LapCo
05.07.2024
11:06:00

fot. fb/ZCO

Zagłębiowskie Centrum Onkologii przystąpiło do międzynarodowego programu LapCo, który pozwoli polepszyć jakość przeprowadzanych operacji kolorektalnych oraz zwiększy liczbę pacjentów kwalifikowanych do takich procedur - poinformowała w piątek placówka w Dąbrowie Górniczej.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej jest drugim szpitalem w województwie śląskim, który bierze udział w programie LapCo. Program polepszy jakość przeprowadzanych procedur, a także zwiększy liczbę pacjentów, których lekarze zakwalifikują do operacji laparoskopowych kolorektalnych, czyli operacji pacjentów z nowotworami jelita grubego lub odbytnicy.

"Właśnie odbyliśmy specjalistyczne szkolenie w Stambule, a to dopiero początek bardzo intensywnej pracy. Najważniejsze są szkolenia pod okiem wyznaczonego eksperta, który będzie wspierał nas w tym, aby poszerzać możliwości operacyjne. Będzie to trwało rok lub dwa lata. Jest to dla nas ogromna szansa, którą zamierzamy w stu procentach wykorzystać" – powiedział specjalista chirurgii onkologicznej lek. Bartosz Dudzicz.

Jak dodał doktor Krzysztof Kleszyk, laparoskopia jest bardzo dobrą techniką operacyjną, która wywodzi się z chirurgii otwartej. Wielu pacjentów Zagłębiowskiego Centrum Onkologii zostało zoperowanych z wykorzystaniem tej metody, ale jak przypomina lek. Dudzicz, laparoskopia jest małoinwazyjna i pozwala na doskonały wgląd w pole operacyjne.

"Wyniki badań pooperacyjnych, protokoły histopatologiczne pokazują dokładnie, że my tych chorych operujemy radykalnie czyli jakość leczenia pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego jest taka sama lub wyższa. Rozwiązania małoinwazyjne pozwalają na szybszą i lepszą rekonwalescencję pacjenta, większy komfort, mniej dolegliwości bólowych" – wyjaśnił lek. Krzysztof Kleszyk, specjalista chirurgii onkologicznej z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Program LapCo powstał w Wielkiej Brytanii w 2013 roku. Celem inicjatywy jest standaryzacja laparoskopowych resekcji jelita grubego oraz podniesienie jakości operacji kolorektalnych.


/PAP/Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA