Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Katastrofa ekologiczna na Dzierżnie Dużym [aktualizacja]
18.08.2024
09:40:00

fot: fb/Koło PZW nr 29 Dzierżno Duże

Ponad 105 ton śniętych ryb wyłowiono już od początku akcji prowadzonej na jeziorze Dzierżno Duże i czwartej sekcji Kanału Gliwickiego, czyli od 3 sierpnia. Tylko ostatniej doby odłowionych zostało blisko 15 ton śniętych ryb.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach zapowiada, że również w niedzielę będą prowadzone dalsze działania z tym związane.

Przyczyną śnięcia ryb jest najprawdopodobniej złota alga. Gliwicki sanepid apeluje do mieszkańców, aby nie spacerowali w okolicach prowadzonych prac. Do poniedziałku obowiązuje też zakaz korzystania ze zbiornika Dzierżno Duże.

Autor: Paweł Nadrowski /kh/

Hennig-Kloska: sytuacja na Odrze i jeziorze Dzierżno Duże jest pod kontrolą, ale trudna.

Sytuacja na Odrze i w jeziorze Dzierżno Duże jest pod kontrolą, ale trudna – napisała w niedzielę na portalu X szefowa ministerstwa klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Dodała, że od rana razem z wiceministrą Urszulą Zielińską jest na miejscu. Prowadzone pod nadzorem resortu prace zmierzają do tego, aby ognisko złotej algi nie przedostało się do Odry, a straty na Dzierżnie Dużym zostały zminimalizowane.

Wysokie stężenie złotej algi na początku sierpnia odnotowano w Dzierżnie Dużym, a także IV sekcji Kanału Gliwickiego, która jest korytarzem dla rzeki Kłodnicy. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach poinformowało, że dotąd wyłowiono stamtąd ponad 105 ton śniętych ryb.

Pod nadzorem MKiŚ przeprowadzono eksperyment polegający na dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) do Kłodnicy. Jego zastosowanie miało zmniejszyć populację złotej algi, a co za tym idzie, spowodować jej mniejsze przedostawanie się do Odry, której dopływem jest Kłodnica. W rzece nie ma bowiem możliwości zatrzymania złotej algi za pomocą systemu śluz, jak w przypadku Kanału Gliwickiego.

Resort w komunikacie wskazał, że nadtlenek wodoru jest wykorzystywany m.in. do zwalczania glonów z gatunku sinic, neutralizacji ścieków i oczyszczania wody. Do walki z zakwitem złotej algi zastosowano go w jeziorach w Wielkiej Brytanii.

Zaletą nadtlenku wodoru jest fakt, że rozkłada się on w wodzie na tlen i wodę, nie pozostawiając żadnych produktów ubocznych, które mogłyby się akumulować w środowisku. Stąd też jest on eksperymentalnie stosowany w różnych warunkach wodnych, w tym w jeziorach” – napisało MKiŚ.

W Polsce ta metoda była sprawdzana w warunkach laboratoryjnych i terenowych w 2023 r. Przy zastosowaniu 40 miligramów H2O2 na litr wody uzyskano 97-proc. spadek populacji złotej algi.

W niedzielę o godz. 13.00 odbędzie się konferencja prasowa dotycząca szczegółów eksperymentu oraz wstępnej oceny przeprowadzonych działań.

/PAP/

Sobota 9:40

Ponad 20 ton śniętych ryb wyłowiono w piątek z jeziora Dzierżno Duże i czwartej sekcji Kanału Gliwickiego - wynika z informacji opublikowanych przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Powodem są najprawdopodobniej toksyny wydzielane przez złote algi.

Od początku prowadzonej akcji - czyli od 3 sierpnia - wyłowiono ponad 90 ton śniętych ryb. W sobotę działania mają być kontynuowane. Sanepid w Gliwicach zaapelował do mieszkańców, by nie spacerowali w okolicach jeziora Dzierżno Duże. Do poniedziałku obowiązuje zakaz korzystania ze zbiornika - chodzi zarówno o kąpiel, jak i wędkowanie. 

Pracującym przy usuwaniu martwych ryb zalecono stosowanie ochraniaczy na obuwie, rękawic i maseczek, aby uniknąć zagrożenia epidemiologicznego.


Autor: Paweł Nadrowski /kh/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne