3 września obchodziliśmy 44. rocznicę podpisania porozumień Jastrzębskich.
Był to trzeci, po gdańskim i szczecińskim, dokument podpisany latem 1980 roku, między władzą a robotnikami. W ramach walki z systemem komunistycznym, trochę później, już w stanie wojennym, powstaje Radio Solidarność. O tych działaniach Dorota Stabik rozmawia z Karolem Chwastkiem ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Muzycznie audycję zrealizował Jacek Kurkowski.
Cykl "Fedrując historię" przybliża ciekawe, mało znane fakty z historii regionu. Odcinki są luźną rozmową z historykami, regionalistami i miłośnikami lokalnej historii. Dorota Stabik i jej goście przedstawiają ciekawostki historyczne z Górnego Śląska, Beskidów, Zagłębia i okolic Częstochowy.
W ramach audycji można się dowiedzieć na przykład, czy śląskie kobiety były grzeczne i posłuszne oraz czy Ślązacy kochali Hitlera? Czy przy Studni Trzech Braci w Cieszynie faktycznie doszło do spotkania braci i jak wyglądały pierwsze wyciągi narciarskie w Beskidach? Czy Niwka była kiedyś miastem i czy Maczki miały kiedyś międzynarodowe znaczenie? Kto mieszkał w barakach na częstochowskim Stradomiu i jakie są tajemnice dr Władysława Biegańskiego? Wreszcie, jakie wynalazki powstawiały na Śląsku, czy jak rozwijała się motoryzacja w naszym regionie?
Rozmówcami Doroty Stabik są: regionalistka i autorka serwisu Klub Zagłębiowski Anna Urgacz-Szczęsna, historyk i kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Juliusz Sętowski, historyk Dariusz Zalega, przewodnik turystyczny Aleksander Górny, Zofia Kusztal, kierowniczka katowickiego archiwum.
Audycje muzycznie realizuje Jacek Kurkowski.
Rząd ogłosił na 30 dni stan klęski żywiołowej w kilku województwach