Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Dzień Wszystkich Świętych. Tradycyjne kwesty na cmentarzach
01.11.2024
08:23:00

Radio Katowice

W tradycji katolickiej 1 listopada wierni odwiedzają groby najbliższych. Otwartych jest także wiele cmentarzy żydowskich. Na wielu cmentarzach w regionie odbywają się tradycyjne kwesty.

Mieszkańcy tłumnie odwiedzają groby na katowickich nekropoliach, przynoszą kwiaty i zapalają znicze. Piękna, jesienna pogoda sprzyja odwiedzinom na cmentarzach. 


W Bytomiu trwa kwesta na rzecz pomocy najbiedniejszym polskim dzieciom z kresów i województwa śląskiego. 

Zbiórka odbywa się 1 i 2 listopada na cmentarzach przy ulicy Kraszewskiego i Powstańców Śląskich. Datki zbierają m.in. artyści i samorządowcy. Zbiórkę organizuje już po raz 32. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jak mówi prezes stowarzyszenia Danuta Skalska, wydarzenie odbywa się pod hasłem ”O zmarłych pamiętać, żyjących wspierać”. 


Po kilku latach przerwy kwestujący pojawią się też na cmentarzu Mater Dolorosa przy ul. Piekarskiej 71. Tam Towarzystwo Miłośników Bytomia zbiera środki na rzecz ratowania zabytków tej nekropolii. Przez szereg lat pieniądze z pierwszolistopadowych kwest przeznaczane są między innymi na renowację cennych architektonicznie kaplic i rodzinnych grobowców, a także remont cmentarnych alei. 

Na częstochowskich cmentarzach Kule i św. Rocha, już po raz 27. zorganizowano kwestę. 

Dochód przeznaczony zostanie na renowację zabytkowych nagrobków. Z puszkami stoją ludzie kultury, samorządowcy, społecznicy, dziennikarze i młodzież. Podczas poprzednich akcji zebrano ponad 410 tys. zł, za co odnowiono 25 nagrobków.

— W tym roku będziemy kwestować przez trzy dni, do niedzieli, w akcję zaangażowało się 200 osób — twierdzi Anna Pawłowska z Ligi Miejskiej, organizatorka kwesty. 


Osoby z puszkami znaleźć można przy bramach prowadzących na te dwa częstochowskie cmentarze.

Wolontariusze kwestują także na kilku cmentarzach w Katowicach i Siemianowicach Śląskich. 

Środki zbierane są na rzecz Archidiecezjalnego Domu Hospicyjnego św. Jana Pawła II w Katowicach. Jak mówi Angelika Ziętarska-Smogór z hospicjum, zebrane środki wspomogą działalność placówki. 


Kwestujących z puszkami można spotkać na cmentarzach przy ulicy: Francuskiej, Sienkiewicza, Murckowskiej, w Panewnikach, Bogucicach i Dębie w Katowicach oraz przy ulicy Cmentarnej i Michałkowickiej w Siemianowicach Śląskich. 

Na cmentarzach w Tychach już po raz 25. odbywa się Listopadowa Kwesta. 

Pieniądze zbierane są na rzecz tyskiego Domu Hospicyjnego zlokalizowanego przy ulicy Żorskiej 17. Jak mówi rzeczniczka miejscowego ratusza, Małgorzata Wawak, wolontariusze będą przy nekropoliach od samego rana. 


Listopadowa Kwesta na tyskich cmentarzach odbywać się będzie także w Dzień Zaduszny.

Na trzech cmentarzach w Żywcu zbierane są pieniądze na renowację zabytkowych grobów i pomników. 

Kwestę prowadzą członkowie stowarzyszenia Asysta Żywiecka, którzy uczestniczą w zbiórce w tradycyjnych strojach mieszczańskich. Jak powiedziała Radiu Katowice kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu Dorota Firlej zebrana kwota starczy raptem na odnowienie jednego grobu na nieczynnym już cmentarzu św. Marka. Kolejne renowacje planowane są na grobach cmentarza Przemienienia Pańskiego. 


Najstarsze nagrobki w Żywcu pochodzą z końca XVIII wieku. Pieniądze zostaną komisyjnie policzone i przeznaczone na odnowę zabytkowej neogotyckiej kaplicy księdza Czapeli. Organizatorem zbiórki jest parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu.

Dzień Wszystkich Świętych w kościele ewangelicko-augsburskim ma zupełnie inny wymiar. 

Obchodzona jest Pamiątka Umarłych. Luteranie wspominają tych, którzy odeszli. 

— Ewangelicy też udają się na cmentarze — mówi biskup senior diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego ksiądz Marian Niemiec. 


Polska Rada Ekumeniczna, Unia Metropolii Polskich oraz Społeczna Inicjatywa (Nie)zapomniane Cmentarze wydały wspólny apel. W tekście zaapelowano o ograniczenie ilości zniczy i wieńców tradycyjnie przynoszonych na groby a także przeznaczenie potrzebującym zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy. Można wesprzeć chociażby fundacje lub hospicja. 

Otwartych jest także wiele cmentarzy żydowskich. 

Zwiedzać można między innymi założoną w 1871 nekropolię w Zabrzu.

— Chętnych po cmentarzu oprowadzał będzie przewodnik — mówi społeczny opiekun nekropolii, Dariusz Walerjański. 


— Bramy cmentarza żydowskiego w Zabrzu będą otwarte dla wszystkich — dodaje Walerjański. 


1 listopada prowadzona będzie także na cmentarzu kwesta. Zebrane środki przeznaczone zostaną na naprawę przewróconych nagrobków. 

W dniu Wszystkich Świętych zwiedzać można także cmentarz żydowski w Mysłowicach, który ostatnio został zdewastowany a także nekropolie w Bytomiu, Gliwicach, Katowicach i Sosnowcu.

Autorzy: Kamil Jasek, Marcin Kazek-Wielgus, Jarosław Krajewski, Łukasz Łaskawiec, Grzegorz Mach, Joanna Opas, Piotr Pagieła, Dorota Stabik /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne