Kopalnia na jurze. Konferencja agroturystyczna. Remont w Kościele.

Ten temat wraca jak bumerang. Wzbudza nadzieje, ale też i kontrowersje. Chodzi o złoża cynku i ołowiu. Złoża na Jurze, a konkretnie, w czterech gminach powiatu zawierciańskiego. Złoża, za którymi może iść poważna inwestycja – budowa kopalni. Kolejne społeczne konsultacje w tej sprawie odbyły się wczoraj w gminie Łazy, którym przysłuchiwała się Gabriela Kaczyńska.


 

strumie_120Działająca fontanna solankowa i plany budowy tężni, to jeszcze za mało, by stać się uzdrowiskiem. Gmina Strumień, w której właśnie wydzielono sołectwo Zabłocie Solanka, współpracuje w tej dziedzinie z sąsiednimi Goczałkowicami Zdrój. Aby przekonać inwestorów i samych mieszkańców do działalności w tym zakresie, zorganizowano tu dwudniową konferencję pt. „Agroturystyka a przedsiębiorczość na wsi” w ramach projektu „Śląska Wieś – tu wypocząć można”. Nie na wypoczynek, ale do pracy, śladem agroturystycznych wypraw uczestników, wybrał się nasz reporter Andrzej Ochodek.


 

Członkowie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu-Miechowicach skarżą się, że nie mogą korzystać ze swojej świątyni. Powodem jest przedłużający się remont kościoła. Konstrukcja świątyni została zniszczona w wyniku eksploatacji górniczych. Uszkodzone zostały jeszcze inne budynki wchodzące w skład kompleksu parafialnego. Odpowiedzialnością za zniszczenia obarczono Kompanię Węglową, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie prac remontowych. Remont miał zakończyć się kilka miesięcy temu, tymczasem świątynia stoi pusta... z wykopaną głęboką dziurą w miejscu podłogi... Przestawiciele Kompanii Węglowej tłumaczą, że "termin ukończenia robót naprawczych, został przesunięty, ponieważ zaistniała konieczność znacznego poszerzenia zakresu robót. Obejmują one nie tylko wykonanie prac konstrukcyjno-budowalnych, ale również całego wyposażenia świątyni, w tym m. in. montaż organów, ławek, itp.", co oznacza, że parafianie muszą uzbroić się w cierpliwość.
Z księdzem Janem Kurko, opiekunem parafii, rozmawiała nasza reporterka Marta Dobrowolska. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl