Tydzień po wybuchu. Proces CKK. Kościół w Mstowie.

Mija tydzień od wybuchu metanu na poziomie 660 metrów pod ziemią w kopalni Mysłowice-Wesoła. Ratownikom pozostało do przejścia około 170 metrów, do miejsca, w którym najprawdopodobniej znajduje się 42-letni górnik.


 

centrum_kultury_katowice_patrycja_120Rusza proces przeciwko budynkowi Centrum Kultury Katowice. I nie chodzi tu o prawdziwy proces sądowy, a o przedsięwzięcie artystyczne organizowane przez stowarzyszenie Inicjatywa. Właśnie trwa akcja zbierania historii o budynku Centrum Kultury Katowice, znanym również jako Dezember Palast. Dziś w podcieniach budynku mieszkańcy mogli opowiedzieć o historii i o osobistych przeżyciach związanych z placówką. Zebrany materiał posłuży twórcom do stworzenia teatralnego przedstawienia. 9 listopada w Centrum Kultury Katowice każdy będzie mógł zobaczyć proces sądowy w teatralnym ujęciu. Nasz reporter Łukasz Szwej uczestniczył w zeznaniach.


 

W podczęstochowskim Mstowie archeolodzy znaleźli fundament kościoła romańskiego. Jak sami podkreślają, to wyjątkowe odkrycie, bo śladów romańskiej architektury w okolicach Częstochowy jest niewiele. Po raz pierwszy na ślady fundamentów romańskiej świątyni natrafiono w 2010 roku podczas prac zabezpieczających mstowski kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przed wilgocią. W ubiegłym i w tym roku archeologiczne wykopaliska kontynuowano. Kościół w Mstowie i przyległy do niego klasztor należy do kanoników regularnych, a pierwsze informacje o Mstowie można znaleźć w bulli papieża Celestyna III z 1193 roku. Świątynie odwiedziała z mikrofonem Izabela Czerczer.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl