Radio Katowice
Radio Katowice / Artykuły sponsorowane
Kredyt ratalny a gotówkowy – jakie są kluczowe różnice?

Materiał Partnera

Gdy szukasz środków na zakup sprzętu RTV, AGD, komputera lub innego wyposażenia, możesz skorzystać z różnych form finansowania. Do najpopularniejszych należą kredyty gotówkowe i kredyty ratalne. Oba te produkty bankowe często służą do sfinansowania zakupów różnych towarów i usług. Sprawdź, czym w praktyce różnią się kredyt gotówkowy i ratalny.

Co warto wiedzieć o kredytach ratalnych i gotówkowych?

W Polsce przepisami najważniejszym aktem prawnym regulującym kwestie udzielania kredytów gotówkowych i ratalnych jest Ustawa o kredycie konsumenckim1. Zgodnie z przepisami takie formy finansowania mogą zostać przyznane maksymalnie w kwocie 255 550 zł na okres spłaty nie większy niż 120 miesięcy (10 lat).

W praktyce kredyty gotówkowe mogą być przyznawane nawet w maksymalnej ustawowo dostępnej kwocie. Natomiast kredyty ratalne występują najczęściej w mniejszych pułapach kwotowych.

Wynika to przede wszystkim z przeznaczenia produktu bankowego. Otóż pieniądze z kredytu ratalnego muszą dotyczyć konkretnego zakupu, np. produktu lub usługi, a z kredytu gotówkowego spożytkujesz je tak, jak tylko chcesz.

Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy albo ratalny, warto wiedzieć, że…

  • Do ubiegania się o kredyt ratalny i gotówkowy potrzebujesz co najmniej 18 lat, pełnej zdolności do czynności prawnych oraz zdolności kredytowej.
  • Wniosek o takie formy wsparcia finansowego możesz składać online lub w placówce banku, choć w przypadku kredytów ratalnych masz opcję wnioskowania bezpośrednio z siedziby sklepu.
  • Do oszacowania całkowitych kosztów takich zobowiązań potrzebujesz m.in. wysokości wskaźnika RRSO.

Kiedy już wiesz, co to jest kredyt ratalny i gotówkowy… nie pozostaje Ci nic innego, jak ustalić swoje potrzeby i preferencje finansowe. Wtedy prawdopodobnie uda Ci się wybrać produkt bankowy, którym pokryjesz wszelkie pojawiające się wydatki.

Kredyt gotówkowy a kredyt ratalny – jaką formę finansowania wybrać dla siebie?

Jak już wiesz, kredyt gotówkowy daje Ci większą swobodę, bo pieniądze możesz wydać na dowolny cel. Z kolei ratalny jest powiązany z konkretnym zakupem – zazwyczaj opłacasz nim sprzęt, meble albo inne towary czy nawet usługi.

Wybierz kredyt gotówkowy, jeśli:

  • Potrzebujesz środków na wakacje, remont albo leczenie.
  • Chcesz spłacić kilka mniejszych zobowiązań i ułatwić sobie zarządzanie budżetem.
  • Zależy Ci na szybkiej decyzji i prostych formalnościach.

Postaw na kredyt ratalny, gdy:

  • Kupujesz konkretny produkt w sklepie i chcesz rozłożyć płatność na wygodne raty.
  • Sprzedawca oferuje promocyjne warunki spłaty (np. raty 10x0%).
  • Nie potrzebujesz gotówki, tylko od razu finansowania konkretnego zakupu.

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, dopasuj formę finansowania do konkretnej sytuacji. Jeśli nie potrzebujesz pieniędzy w gotówce i po prostu zależy Ci, np. na zakupie wyposażenia do swojej nowej kuchni bez obciążania domowego budżetu, wtedy kredyt ratalny prawdopodobnie będzie rozsądną decyzją.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego i ratalnego?

Jest kilka istotnych czynników, które warto skrupulatnie przeanalizować przed podpisaniem umowy kredytowej. Zarówno kredyt ratalny, jak i gotówkowy jest przyznawany na konkretnych warunkach. Czynniki, które pomogą Ci podjąć rozsądną decyzję (oczywiście po rzetelnej analizie) to:

  • maksymalna dostępna kwota finansowania,
  • proponowany okres spłaty zobowiązania,
  • warunki promocyjne, np. odroczenie płatności rat przez pierwsze 1-3 miesiące,
  • wymagane dokumenty potrzebne na etapie wnioskowania o kredyt,
  • RRSO,
  • wysokość miesięcznej raty.

Warto też sprawdzić, czy bank nie wymaga dodatkowego ubezpieczenia w ramach kredytu ratalnego lub gotówkowego. Jeśli umowa z ubezpieczycielem będzie wymagana, np. ze względu na wiek kredytobiorcy, wtedy ogólne koszty kredytowe mogą być nieco większe.

Jakie zapisy w umowie kredytu gotówkowego i ratalnego powinny przykuć Twoją uwagę?

Weryfikacja treści proponowanej umowy kredytu ratalnego lub gotówkowego to podstawa. Niektóre zapisy mogą mieć realny wpływ na Twoje domowe finanse. Zwróć uwagę na całkowity koszt kredytu. To nie tylko oprocentowanie bazowe, ale też prowizje, opłaty dodatkowe i ubezpieczenia.

Sprawdź harmonogram spłat, czyli daty i wysokość rat. W końcu niektóre kredyty konsumenckie mają raty malejące, inne stałe. Przeczytaj zapisy o wcześniejszej spłacie częściowej i całkowitej, szczególnie w kontekście kosztów prowizyjnych z tym związanych.

Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości, postaraj się porozmawiać z ekspertem finansowym lub doradcą banku. Korzystną umowę na kredyt ratalny lub gotówkowy podpiszesz dopiero wtedy, kiedy będziesz świadomy korzyści i ewentualnego ryzyka związanego z zaciągnięciem nowego zobowiązania.

RRSO, czyli podstawowy wskaźnik kosztów kredytowych!

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to wskaźnik, który pokazuje, jaką kwotę całkowitą zapłacisz za kredyt w skali całego roku. W praktyce zawiera w sobie nie tylko oprocentowanie bazowe, ale też wszelkie prowizje, opłaty przygotowawcze, ubezpieczenia i inne koszty okołokredytowe.

To jeden ze wskaźników, który przydaje się w momencie porównywania ofert kredytów gotówkowych i ratalnych różnych banków. Uwzględniając go, możesz realnie oszacować, jaka oferta jest tańsza i który rodzaj kredytu w mniejszym stopniu obciąży Twój domowy budżet.

Ubezpieczenie kredytu ratalnego a gotówkowego

W ramach umowy kredytu ratalnego i gotówkowego bank może wymagać podpisania dodatkowej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, np. polisy na życie (częściej dla kredytu gotówkowego) lub ochrony mienia, które jest przedmiotem finansowania (istotne dla kredytu ratalnego).

Koszty ubezpieczeń nie są doliczane do miesięcznej raty, ale mogą mieć realny wpływ na całkowite koszty finansowania. W przypadku większych kwot kredytów składka ubezpieczeniowa może wynieść w okolicach 50-200 zł miesięcznie.

Kredyt gotówkowy i ratalny – finansowanie celowe czy swoboda?

Kredyt ratalny to narzędzie do pokrycia kosztów konkretnego celu. Najczęściej wykorzystujesz go do zakupu produktu lub usługi, np. sprzętu czy mebli. Kredyt gotówkowy daje Ci większą swobodę, bo w końcu samodzielnie decydujesz, na co wydasz wszystkie otrzymane pieniądze.

Czy wiesz, że…? Niektóre sklepy oferują kredyty ratalne z RRSO wynoszącym 0%. To oznacza, że oddasz do banku dokładnie tyle, ile pożyczysz pod warunkiem terminowej spłaty lub spełnieniu innych wymogów instytucji finansowej.

Jeśli dokładnie wiesz, co chcesz kupić i tylko na tym Ci zależy, wtedy możesz zdecydować się na kredyt ratalny. W przypadku zapotrzebowania na większą kwotę, która ma zostać przeznaczona na różne cele, wtedy lepiej sprawdzi się kredyt gotówkowy przyznawany niezależnie od tego, jak zamierzasz go wykorzystać.

Bibliografia:

  1. Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, (Dz. U. z 2024 r. poz. 1497, z 2025 r. poz. 146.).
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf

Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.


Zobacz także Artykuły sponsorowane

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 580, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne