Ku czci żołnierzy

W święto 11 listopada zapala się znicze i składa kwiaty przy pomnikach tych, którzy mieli swój wkład w walce o niepodległą Polskę.

W częstochowskiej dzielnicy Dźbów jego mieszkańców poległych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej upamiętnia odrestaurowany pomnik. Monument "Ku czci żołnierzy 27. Pułku Piechoty Legionów Polskich poległych w latach 1917-1920 oraz poległych w walce o demokratyczną Polskę 1939-1944" stanął na terenie szkoły.

— Pomnik pozwala rozwijać w dzieciach tradycje patriotyczne — wyjaśnia Bożena Golachowska, dyrektor szkoły podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca.


Pomnik powstał w 1938 roku, jednak w czasie okupacji niemieckiej został zniszczony. Odbudowano go w 1946 roku, umieszczając na nim nazwiska mieszkańców dzielnicy Dźbów, którzy zginęli tylko w czasie II Wojny Światowej, pomijając Legionistów. Odrestaurowany tuż przed tegorocznymi obchodami Święta Niepodległości zawiera nazwiska poległych mieszkańców Dźbowa zarówno w pierwszej jak i drugiej wojnie światowej.

 Autor: Krzysztof Słabikowski


Wiadomości regionalne