Radio Katowice
Radio Katowice / Co słychać w radiu
Akcja „Radio Katowice Bliżej – Dzień Kobiet"
23.02.2026
11:30:00

W niedzielę, 8 marca przed siedzibą Radia Katowice ponownie stanie cytobus. W godzinach 9:00-14:00 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań. 

Dzięki współpracy z Katowickim Centrum Onkologii Panie, które zgłoszą się tego dnia, zostaną przebadane pod kątem wirusa HPV oraz będą miały wykonaną cytologię.

Badania są bezpłatne, personel nie poprosi o żadne skierowanie. Wystarczy przyjść! Niepełnoletnie kobiety również mogą wziąć w nich udział, jednak wymagana jest zgoda i obecność opiekuna prawnego.

Po południu, o godzinie o godz. 17.00 zapraszamy do studia koncertowego Radia Katowice na słuchanie w ciemnościach - słuchowisko „Baby” autorstwa Sandry Staletowicz i Iwony Woźniak w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego! 

>> Słuchanie w ciemności - Dzień Kobiet w Radiu Katowice <<

Ogólne informacje dotyczące CYTOBUSU oraz przeprowadzania badań cytologicznych i HPV:

1. CYTOBUS jest częścią większego projektu realizowanego przez Katowickie Centrum Onkologii pn. Nowoczesne technologie w walce z nowotworami. Zapewnienie kompleksowej opieki onkologicznej na terenie województwa śląskiego poprzez podniesienie jakości i dostępności profilaktyki, diagnostyki i leczenia onkologicznego". Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: www.kco.katowice.pl

2. Pobieranie badań wykonywane jest przez wykwalifikowane położne.

3. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

4. Osoby zgłaszające się do pobrania muszą przedstawić dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

5. W CYTOBUSIE dostępny jest dokument dotyczący ochrony danych osobowych: "Klauzula informacyjna dotycząca udzielania świadczeń medycznych".

6. Odbiór wyników odbywa się drogą elektroniczną za pośrednictwem Laboratorium KCO (kodowane pliki). Szczegółowe informacje o sposobie odbioru wyników badania będą przekazywane przez położne.

7. Sposób przygotowania się do badania:
- Badanie wykonuje się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Badania nie wykonuje się w czasie miesiączki.
- Co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych, kremów i nawilżaczy czy irygacji pochwy.
- Na dzień przed badaniem unikać długiej kąpieli w wannie, stosowania mydeł o silnie zasadowym odczynie. Nie należy również korzystać z basenów i kąpielisk wodnych.
- Wskazane jest, aby 24 godziny przed badaniem zrezygnować ze współżycia płciowego.
- Czas od ostatniego badania ginekologicznego, kolposkopii czy dopochwowego USG do zgłoszenia się na badanie cytologiczne powinien wynosić co najmniej 1 dzień.



Radio Katowice / Audycje / Co słychać w radiu
Co słychać w radiu
 
 
 
 

Zobacz także Co słychać w radiu

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 580, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne