Książę Bolko. Gerard Cieślik. Strażacy.

Należał do najbogatszych ludzi Cesarstwa Niemieckiego, przy okazji był bardzo nowoczesnym gospodarzem na terenach dzisiejszego Dolnego i Górnego Śląska. Jan Henryk XI budował kopalnie, regulował rzeki i osuszał bagna, do uprawy roli wprowadzał nawozy sztuczne i maszyny, zalesiał okolicę i sprowadził żubry. Jego potomek, Bolko Graf von Hochberg, po raz kolejny odwiedził Pszczynę, gdzie wziął udział w uroczystości nadania alei parkowej imienia swojego pradziadka.


 

Całe życie związany był z Ruchem Chorzów. Urodził się i umarł dokładnie rok temu właśnie w Chorzowie. Człowiek-legenda, tak mówią o nim mieszkańcy tego miasta, nawet ci, którzy nie znają się na sporcie. O kim mowa? Oczywiście o Gerardzie Cieśliku, wielokrotnym reprezentancie Polski w piłce nożnej. Wraz z Radiem Katowice był twórcą "Szmacianki", antynagrody za największe piłkarskie absurdy. Wyrób ten tworzył samodzielnie. Rok po jego śmierci władze Chorzowa zadecydowały o nadaniu jego imieniem jedno z rond, powstać ma również ławeczka Cieślika, od piątku na chorzowskim magistracie widnieje ogromny portret. 


 

Premier Ewa Kopacz podziękowała strażakom za akcję ratowniczą po wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach. Szef rządu odwiedziła Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Katowicach, gdzie spotkała się ze strażakami, zapoznała się także z procesem szkolenia psów ratowniczych wykorzystywanych do poszukiwania ludzi pod gruzami. O trudach pracy strażaków w takich sytuacjach i szkoleniu psów opowiedzieli naszej reporterce starszy kapitan Jarosław Ceglarek, Andrzej Płóciniczak i przewodnik psów Zbigniew Krasucki.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl