Robią dobrze. Dzień walki z AIDS. Stara-nowa koalicja.

Zorganizowali się w zaledwie tydzień. Zadali sobie pytanie: kiedy ostatnio zrobiliśmy coś dobrego? Postanowili nie czekać, tylko działać. Znajoma z Domu Dziecka w Sosnowcu pomogła zorganizować spotkanie z Dyrekcją i tak narodził się plan, na pomaganie. W sposób kontrowersyjny nazwali swoją akcję , czyli Zrób sobie dobrze, ROBIĄC DOBRZE INNYM! Studenci wykorzystując możliwości internetu zorganizowali zbiórkę dla dzieci z Domu Dziecka w Sosnowcu. To ich pierwsza tego typu inicjatywa, której z mikrofonem przygladała się Agnieszka Niewolańska.


 

Dzisiaj Światowy Dzień Walki z AIDS. Szacuje się, że w Polsce żyje około 20 tysięcy osób zarażonych wirusem. Co najmniej półtora tysiąca zakażonych żyje w województwie śląskim. Jednak liczba ta nie obejmuje osób, które nie wiedzą o tym, że zostały zarażone. Wirusem HIV zakażają się głównie ludzie młodzi, między 16. a 40. rokiem życia. Ale problem HIV i AIDS dotyczy wszystkich, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wiele osób dowiaduje się o zakażeniu wirusem, gdy jest już za późno, a AIDS jest już w zaawansowanym stadium. Dopóki naukowcom nie uda się opracować szczepionki, która rozprawi się z wirusem, jedyną skuteczną ochroną przed HIV jest profilaktyka. Każdy, kto podejrzewa, że mógł ulec zarażeniu, może wykonać bezpłatny i anonimowy test na obecność wirusa HIV. W naszym regionie takie badania wykonuje się w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Chorzowie oraz w oddziałach MONARu i Sanepidu. W jaki sposób rozprzestrzenia się wirus i co należy o nim wiedzieć, sprawdzała Marta Dobrowolska.


 

Wiemy, jak wyglądać będzie zarząd województwa śląskiego, wiemy jaka jest koalicja. Teraz czas na działanie. Radni Sejmiku Śląskiego podjęli dziś pierwsze personalne decyzje. Na pierwszej powyborczej sesji był nasz reporter Łukasz Kałuża.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl