Próbne matury

Od testu z języka polskiego rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Sprawdzanie wiedzy uczniów szkół średnich potrwa do czwartku.

Po matematyce, z którą maturzyści będą się zmagać jutro, czeka ich jeszcze test z języka obcego i batalia z wybranym dodatkowym przedmiotem. Jest to już druga próba maturalna w tym roku. W listopadzie uczniowie pisali próbną maturę z Operonem. Dzisiejszy egzamin był na poziomie podstawowym. Na temat stopnia trudności zdania wśród uczniów są podzielone.


Najwięcej problemów maturzystom sprawiła praca pisemna. Rozprawka i analiza wiersza, nie wszystkim przypadła do gustu.


Analizując i porównując matury próbne z właściwymi egzaminami maturalnymi na przestrzeni lat, można zauważyć, że wyniki są zbliżone. Niewiele słabiej wypadają jednak próbne egzaminy. Jak twierdzi Krzysztof Burda, wicedyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach, taki stan rzeczy jest spowodowany trzema czynnikami.

Egzaminy maturalne rozpoczną się w maju 2015 roku. Jak przyznają sami uczniowie, do wzmożonej nauki "siądą" dopiero po balu maturalnym. Czy sto dni wystarczy, okaże się w czerwcu, gdy zostaną ogłoszone wyniki matur.

Autor: Michał Wasilewski