Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
NFZ w regionie
02.01.2015
15:20:00

Ponad 70 procent przychodni z naszego regionu zdecydowało się na podpisanie kontraktu ze śląskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zdaniem prezesa związku pracodawców ochrony zdrowia, doktora Mariusza Wójtowicza, bez względu na to ile przychodni będzie zamkniętych, winną za tę sytuację jest wyłącznie jedna osoba.


Wójtowicz podkreśla, że jego zdaniem kwestia niepodpisania porozumienia z lekarzami rodzinnymi to przykrycie tego, co jest związane z nieudolnością przygotowania pakietu onkologicznego.


Pacjenci mogą zmienić lekarza, jeśli ten ich nie przyjmie. Oddział NFZ opublikował listę placówek medycznych, które podpisały umowy i będą udzielały świadczeń medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od dnia 2 stycznia. Lista jest wciąż uaktualniana. 

Najtrudniejsza sytuacja jest w Rybniku, Żorach, Gliwicach i Jastrzębiu Zdroju. Wszystkim pacjentom zostanie zapewniona pomoc medyczna – zapewnia Krystyna Semenowicz-Siuda, wicedyrektor ds. medycznych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 


W miastach, w których lekarze nie będą przyjmować, pacjentom została zapewniona opieka alternatywna. Mogą się oni zgłaszać do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz na izby przyjęć w szpitalach.

— Informacje podawane są na stronie internetowej śląskiego NFZ-u oraz pod specjalnym numerem telefonu — mówi Dorota Suchy, wicedyrektor ds. finansowych śląskiego NFZ.


W regionie częstochowskim kontraktów z Narodowym Funduszem zdrowia nie podpisało 14 przychodni. W samej Częstochowie dwie, na ul. Michałowskiego oraz Jagiellońskiej. Umowy na przyjmowanie pacjentów, którzy stracili swojego lekarza rodzinnego, nie podpisał Miejski Szpital Zespolony. Nie jest on w stanie spełnić warunków jakie narzucił w umowie Narodowy Fundusz Zdrowia.

— Zaproponowaliśmy pewne zmany, na które NFZ jeszcze nie odpowiedział — wyjaśnia Dariusz Kopczyński, zastępca dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.


Mimo niepodpisanej umowy, placówka przyjmuje wszystkich pacjentów. W szpitalu pojawiło się dziś też kilka osób z przychodni, które są zamknięte. Osoby te mogą też zgłaszać się też do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Bialskiej, a także do szpitala w podczęstochowskiej Blachowni.

W regionie kontraktu nie podpisały między innymi przychodnie w Boronowie, Czarnym Lesie, Koszęcinie, Krzepicach, Lisowie, Mykanowie i Żarkach Letnisko. Pacjenci mogą sprawdzać czy ich przychodnia jest czynna na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia www.nfz-katowice.pl

Autorzy: Monika Krasińska, Krzysztof Słabikowski


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA