Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Pawełki. Niebezpieczne bransoletki. Protest.
14.01.2015
16:45:00

Na Jasnej Górze trwają Pawełki. Od soboty paulini gromadzą się na modlitwie ku czci świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, Patriarchy Zakonu Paulinów. Podczas nabożeństw śpiewane są hymny ku czci św. Pawła, głoszone są krótkie rozważania związane z jego życiem. Pawełki 18 stycznia zakończy nabożeństwo połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci. Po mszy najmłodsi obdarowani zostaną słodyczami i owocami pustyni – daktylami i figami.


 

Dzieci za nimi szaleją, bo można z nich wyplatać kolorowe bransoletki. Chodzi o gumki, z których można stworzyć własną kolekcję biżuterii. Są modne i dostępne w sklepach dla dzieci, ale nie tylko. Na rynku można kupić szkodliwe podróbki, które zawierają ftalany. Celnicy ze Śląska w ostatnim czasie zatrzymali transport zabawek, który zawierały wyjątkowo duże stężenie tej substancji. Ilość ftalanów w zabawkach nie powinna przekraczać 0,1%, w zatrzymanych zestawach stężenie substancji wyniosło 40%.


 

Coraz bardziej niepokojąca atmosfera na Śląsku w związku z górniczymi protestami. O ile wcześniej większość społeczeństwa czy przedstawicieli innych branż zarzucała górnikom nadmierne przywileje i postawę roszczeniową, to obecnie możemy zaobserwować przełom. Zarówno przedstawiciele związków zawodowych skupionych w innych branżach, jak i zwykli mieszkańcy solidaryzują się z górnikami, którzy od zeszłego tygodnia walczą o swoje miejsca pracy. Zresztą górnicy sami podkreślali, że jedno miejsce pracy w górnictwie generuje nawet cztery miejsca pracy w innych branżach przemysłu czy usług, które z kopalniami kooperują.



 

Bielsko-Biała na 103.0 FM:

Na dzień przed prestiżowym Pucharem Świata w skokach narciarskich rozmowa z nowym burmistrzem miasta Tomaszem Bujokiem o roli miasta w przygotowaniu tej imprezy. Jak sie okazało, zorganizowanie transportu pod skocznię dla tysięcy kibiców spadło na barki gminy. Zajrzymy z Janem Baczą także na skocznię, gdzie trwają ostatnie przygotowania do zawodów, są już zawodnicy i... kibice.


 

Częstochowa na 98.4 FM:

Dlaczego mieszkańcy Panoszowa w gminie Ciasna nie chcą rozbudowy zakładu produkującego podłoże dla pieczarek? Co ma dać rozprawa administracyjna prowadzona przy tej okazji i dlaczego przydałaby się ustawa "antyodorowa".


 

Zawiercie na 102.2 FM:

Chcą pomagać, wspierać i doradzać. Robią to bezinteresownie, dla innych. Mowa o młodych mieszkańcach Ogrodzieńca, którzy mają dość mówienia, że w mieście nic nie robi się dla dzieci i młodego pokolenia. Dlatego zamiast narzekać, postanowili rozmawiać. Z Kim? Z gospodarzem gminy. W mieście ruszyła akcja pod hasłem "porozmawiaj z burmistrzem".




Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA