Zamieszki w JSW. CINiBA nocą. Dzień walki z rakiem.

Zapowiadane na 13:00 rozmowy górników z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie rozpoczęły się. Wcześniej, kilka tysięcy osób zebrało się przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wśród nich górnicy, pseudokibice i pijani chuligani. Tak samo było wczoraj wieczorem. Nawet związki zawodowe przyznają, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Na miejscu w pełnej gotowości są policyjne grupy. Jest tam też nasza reporterka, Monika Krasińska.


 

Trwa teraz czas niekoniecznie lubiany przez studentów, mianowicie zimowa sesja egzaminacyjna. Wkuwanie do licznych kolokwiów i egzaminów to dla wielu przykry obowiązek, ale trzeba go wypełnić. Nieraz ślęczy się nad książkami do późnego wieczora, a co zrobić gdy nie ma się pod ręką potrzebnych książek? Można oczywiście odwiedzić bibliotekę, ale ta zazwyczaj jest czynna do 18:00, czasem do 20:00. Ułatwić jednak studentom życie postanowiło Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka i w czasie sesji studenci mogą korzystać ze zbiorów aż do godziny 23:00. Akcja pod hasłem "Ciniba nocą naładuje mocą" potrwa jeszcze do piątku. Niewykluczone, że także w czasie letniej sesji egzaminacyjnej, akcja zostanie powtórzona. Bibliotekę późnym wieczorem odwiedziła nasza reporterka Joanna Opas.


 

Od miesiąca działa pakiet onkologiczny. Działa, choć coraz częściej spotyka się z krytycznymi opiniami. W naszym regionie zrezygnowało z niego już 9 przychodni i jeden szpital. Lekarze tłumaczą, że podstawowe założenia pakietu: krótszy etap stawiania diagnozy i szybsze rozpoczęcie leczenia raka, nie są możliwe do spełnienia. A jeśli już są, to potrzeba na to znacznie więcej pieniędzy niż kwota przeznaczona przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tego droga od diagnozy do rozpoczęcia terapii zamiast być krótsza, niepotrzebnie się wydłuża. Sprawie przyjrzała się nasza reporterka Marta Dobrowolska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Trwają ferie. Część dzieci i mlodzieży wyjechała już na zimowiska. Zanim jednak tam dotarła, policjanci zadbali o to, by podróż była bezpieczna. W Skoczowie drogówka i Inspekcja Transportu Drogowego kontrolowała stan autokarów. Jak się okazuje nie wszystkie spełniały wymagania, co wraz ze służbami sprawdzał Jan Bacza. 


 

Częstochowa na 98.4 FM

To, że w Lublińcu zatrzyma się Pendolino jadące do Warszawy czy do Wrocławia, to sukces miejscowych starań. Jednak pytanie brzmi czy na wyremontowaną trasę Lubliniec – Częstochowa powrócą pociągi regionalne? Czy jest taka potrzeba? czy są pasażerowie? Kto jeździ do pracy, a kto okazjonalnie? Na te pytania odpowiedzi szuka Zdzisław Makles.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl