Czy to prawda, że...

thumbnail

Odpowiedź na proste pytanie rozpoczynające się od banalnych słów: „Czy to prawda, że?” może stać się początkiem fascynującej opowieści o nieznanych epizodach przeszłości, podobnie jak rodzinne wspomnienia mogą odkrywać nieznane fakty i wpisywać je w historię Śląska.

Przypominają o tym autorzy audycji emitowanych na antenie Radia Katowice Beata Tomanek oraz Bogdan Widera, którzy zachęcają słuchaczy, żeby stawali się kronikarzami swoich czasów i wciąż zadają pytania, m.in.:

Czy to prawda, że neandertalczyk mieszkał na Śląsku? Czy to prawda, że rekiny pływały na mysłowickim rynku? Czy to prawda, że Ślązacy walczyli pod Grunwaldem? Czy to prawda, że Beethoven zaczął pisać 5 symfonię na Śląsku? Czy to prawda, że Śląsk miał swój Hollywood? Czy to prawda, że gorączka złota wybuchła niegdyś w Piekarach? Czy to prawda, że wszystkie żubry na świecie to z pochodzenia „hanysy?” i wiele innych...

Audycja „Czy to prawda, że...?” jest emitowana od 2006 roku na antenie Radia Katowice i ma na celu promocję wielobarwnej historii i kultury Górnego Śląska, przypominanie o mądrości życia jego mieszkańców, o tolerancji wobec różnorodności i odmienności, dbałości o poczucie własnej tożsamości.

Od kilku lat wraz z dyrektorem Biblioteki Śląskiej prof. Janem Malickim autorzy audycji „Czy to prawda, że...?” zachęcają słuchaczy do bycia „kronikarzami swoich czasów”. Uświadamiają wartość dokumentów, dzienników, starych kronik i fotografii.

niedziela i święta, godzina 11:15

www.tomanek.fotonet.net.pl

czytoprawda_01_1024.

 

niedziela i święta, godzina 11:15

Czy to prawda, że życie ludzkie można zapisać na kartce papieru?

Data: 16-07-2017

thumbnail

„Czy to prawda, że życie ludzkie można zapisać na kartce papieru?”

Czasami śladem czyjegoś życia pozostaje tylko list, zdjęcie albo przypadkowy dokument. Słuchanie opowieści o przeżyciach dziadków, perypetiach wojennych naszych przodków, wspomnień rodzinnych przypomina o tym jak ważne jest ocalanie pamięci, ale też jak fascynujące jest ludzkie życie. Ostanio o swoim ojcu opowiadała pani Helena Sak. W rozmowie uczestniczył prof. Jan Malicki, który patronuje naszemu konkursowi „Bądź kronikarzem swoich czasów”. Razem zachęcamy do przekazywania wiedzy o życiu naszych przodków, którzy wraz z nami tworzącą dzieje naszego regionu.


.

Prowadzi
Archiwum audycji