Radio Katowice
Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z prezydentką Gliwic Katarzyną Kuczyńską-Budką
02.12.2024
07:40:00

Piasta Gliwice ma problemy finansowe.

Klub ma obecnie 33 miliony złotych długu. Jaki jest budżet miasta? Czy są plany budowy szpitala i nowych mieszkań? Co dalej z programem "czyste powietrze", który został zawieszony?

Prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka mówiła w Polskim Radiu Katowice, że decyzja o wstrzymaniu programu "Czyste powietrze" odbije się na zdrowiu Polaków. 

Decyzję taka podjął w ubiegłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

— Fatalna decyzja z perspektywy zarówno zdrowia mieszkańców naszego województwa. Za chwilę będziemy znacznie więcej płacić na służbę zdrowia, bo mamy twarde badania, które pokazują jaki wpływ ma zanieczyszczone powietrze na zdrowie mieszkańców. (...) My sobie, jako gminy, sami sobie z tym rady nie damy. — powiedziała prezydentka Gliwic

Katarzyna Kuczyńska-Budka przypomniała, że gminy dokładają także ze swoich budżetów do wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. 

— W Gliwicach też dokładamy do tego programu, ale na pewno to wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma tutaj ogromne znaczenie. Ja cały czas mam nadzieję, że to jakaś chwilowa decyzja. — powiedziała gościni Radia Katowice.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnił, że cały czas są i będą wypłacane dotacje z programu oraz trwa obsługa wszystkich złożonych wniosków. W nowej odsłonie program "Czyste Powietrze" zadebiutuje na wiosnę przyszłego roku z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania. W województwie śląskim do tej pory złożono około 140 tysięcy wniosków do programu. 

W ciągu najbliższych 7-8 lat powinien zacząć działać w Gliwicach nowy duży szpital. 

Jak mówiła w Radiu Katowice prezydent miasta Katarzyna Kuczyńska-Budka, inwestorem jest Śląski Uniwersytet Medyczny. Pierwszym etapem będzie przeniesienie do niego oddziałów, z działającego obecnie szpitala miejskiego.

— Docelowo szpital na 850 łóżek z dwudziestoma salami operacyjnymi i docelowo pierwszy etap, jestem przekonana, że powinien być w tej kadencji. Kolejne etapy w kolejnych latach. Myślę, że całość inwestycji powinna się zamknąć w siedmiu, ośmiu latach maksymalnie. — powiedziała Kuczyńska-Budka.

Kolejne etapy to, jak mówiła Katarzyna Kuczyńska-Budka, przenoszenie do Gliwic klinik uniwersyteckich z Zabrza i Bytomia. Nowy Szpital Uniwersytecki powstanie w Gliwicach przy ulicy Kujawskiej. 

Około 33 milionów złotych wynosi dług klubu Piast Gliwice. 

Jak mówiła prezydent miasta Katarzyna Kuczyńska-Budka, klubowi grozi utrata licencji na grę w ekstraklasie piłki nożnej. Władze miasta w tej sytuacji rozważają pomoc finansową. 

— Jedno, to może być podwyższenie kapitału a drugie to może być pożyczka. Zależy nam na tym, żeby klub mógł się ubiegać o licencję (na grę w ekstraklasie) a w takich warunkach finansowych, w jakich jest, takiej licencji nie dostanie. — powiedziała Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Gościni Radia Katowice dodała, że w związku ze stanowiskiem mniejszościowego akcjonariusza w grę wchodzi tylko jeden ze sposobów ratowania klubu, czyli pożyczka.

— Jeden z tych wariantów, którym jest podwyższenie kapitału, jest blokowany przez akcjonariusza mniejszościowego, w związku z tym zostaje nam pożyczka i o takiej rozmawiamy z radnymi. Pożyczka zawsze ma to do siebie, że trzeba ją zwrócić. — powiedziała gościni Radia Katowice.

Władze Piasta poinformowały, że obecnie klub nie ma żadnych zaległości wobec piłkarzy i pracowników. W piątkowym meczu Piast zremisował bezbramkowo z Lechem Poznań.

Z prezydentką Gliwic Katarzyną Kuczyńską-Budką rozmawia Piotr Pagieła.

Gościem Radia Katowice o poranku jest prezydent, albo jak kto woli prezydentka, Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka. Dzień dobry.

Dzień dobry.

To co, zaczniemy od sportu, bo była pani na pewnym meczu, to były Derby Śląska.

Tak, to żeby taka rozgrzewka była?

Dokładnie tak. Rozgrzewka musi być. Górnik Zabrze grał z Piastem Gliwice. Pani sobie siedziała blisko pani prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej i była taka sytuacja kiedy ambasador Górnika Zabrze mocno przejechał po nogach zawodników Piasta Gliwice, co na to powiedziała pani prezydent Rupniewska? Przeprosiła za zachowanie swojego ambasadora?

Nie, nie rozmawialiśmy o tym, ale myślę że w duchu na pewno jej było wstyd. Agnieszka ma wysokie standardy i myślę, że jak jesteśmy świadkami i chcemy oglądać mecz, to raczej myślimy o sportowych zachowaniach, a nie takich które…

a nie niesportowych?

Absolutnie nie należą do tych idealnych zachowań sportowych.

Górnik Zabrze jest w fatalnej sytuacji, choć sportowo dobrze. Piast Gliwice jest równie w fatalnej sytuacji, bo zadłużone jest na około 33 milionów złotych, takie były ostatnie dane. Miasto chce pomóc? Pomaga? Jak to zrobić? 

Właściwie tutaj są dwa rozwiązania, bo przez to co się działo przez ostatnie 2-3 lata w Piaście, a działo się źle, mamy tutaj twarde dowody, mamy audyt już w ręce, więc widzimy, że ten klub nie był zarządzany dobrze. Rozwiązania teoretyczne są dwa. Jedno to może być podwyższenie kapitału a drugie to może być pożyczka. Mówimy teraz o sytuacji, kiedy zależy nam na tym by klub mógł ubiegać się o licencję a w takich warunkach, w jakich jest, takiej licencji nie dostanie. Niestety jeden z tych wariantów, który jest podwyższeniem kapitału, jest blokowany przez mniejszościowego akcjonariusza, w związku z tym zostaje nam pożyczka i o takiej rozmawiamy z radnymi.

A pożyczkę trzeba będzie kiedyś zwrócić.

Tak, pożyczka zawsze ma to do siebie że trzeba ją zwrócić.

A w jaki sposób klub może to potem zrobić? Nie zanosi się na grę w europejskich pucharach, nie zanosi się na żadne spektakularne transfery.

Jeśli zdecydujemy się na udzielenie klubowi pożyczki, to oczywiście to też są konkretne warunki, to jest konkretny czas kiedy trzeba spłacić tę pożyczkę. Zakładamy, że jeśli wyprowadzimy klub na prostą, będzie normalnie, dobrze funkcjonował -nawet nie grając w europejskich pucharach, choć o takie zawsze warto powalczyć-, to oczywiście ma szansę spłacić tę pożyczkę. W innych warunkach byśmy takiej pożyczki nie udzielali.

Kończymy sport. Teraz pieniądze, bo o pieniądzach już też było. Samorząd Gliwic już funkcjonuje w nowej ustawie o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego. W tym roku to 10 miliardów złotych więcej dla samorządów. Ile Gliwice z tej puli dostały i na co to zostało przeznaczone?

My faktycznie na ten przyszły rok mamy bardzo dobrze zaprojektowany budżet. To czy on zostanie w takiej formie, w jakiej przedstawiliśmy go radnym i w jakiej już wisi na BIP-ie uchwalony, to zależy od radnych, ale faktycznie te prognozy są dobre. Jakbym miała ocenić ten budżet z pespektywy ostatnich kliku lat, to jest najlepszy budżet i najlepszy projekt budżetu, bo jesteśmy na razie na tym etapie, bardzo rozwojowy, budżet który zakłada że będzie oscylował powyżej 2 miliardów złotych.

2 miliardy 120 milionów.

Tak, ale to co jest najważniejsze w tym budżecie to, to że prawie 500 milionów złotych mamy tam zaplanowane na inwestycje, czyli bardzo budżet proinwestycyjny. Mamy w tym budżecie między innymi budowę mieszkań. Przypomnę, że ja zadeklarowałam budowę 1000 mieszkań w Gliwicach i zamierzam …

A nawet 1010.

Tak, faktycznie tam jest trochę więcej, ale zakładam że do końca kadencji zakładam, że te 1000 mieszkań musimy wybudować. Oczywiście to nie tylko mieszkania. Tych inwestycji m.in. drogowych, m.in. takich inwestycji na które wiele lat czekają już Gliwice, a które chcielibyśmy rozpocząć, w tym  chociażby rewitalizacja ruin teatru, w tym m.in. kwestia przebudowy, też rewitalizacji ulicy Zwycięstwa i wiele, wiele innych, budowa obwodnicy Ostropy. Mamy bardzo ambitny plany.

Jeszcze szpital pani prezydent. Ani słowa na razie nie mówiliśmy o medycynie.

A ten szpital to faktycznie bardzo duże jest zainteresowanie tym tematem. W związku z tym, że moi poprzednicy chcieli wybudować szpital licząc na to, i mówiąc o tym powszechnie, że będą mieli na to wsparcie w postaci pieniędzy z KPO, a było wiadomo że takich pieniędzy na budowę szpitala w KPO nie ma, już w trakcie kampanii wyborczej zaproponowałam zupełnie inne model, mianowicie budowę szpitala wespół ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Miałoby to polegać na tym -dopracowujemy już ten model, jesteśmy naprawdę tutaj mocno zaawansowani w całości tych działań, inwestorem będzie Śląski Uniwersytet Medyczny- szpital będzie budowany etapowo. Pierwszym etapem budowy tego szpitala będzie ta część, która odpowiada tej części, która teraz jest Szpitalem Miejskim. Kolejne etapy to przenoszenie kolejnych klinik m.in. z Zabrza, Bytomia i Katowic. Docelowo szpital na 850 łóżek z 20 salami operacyjnymi.

I docelowo kiedy?

Pierwszy etap jestem przekonana, że powinien być w tej kadencji, kolejne etapy w kolejnych latach -zresztą jak rozmawiamy z ministerstwem, bo teraz faktycznie te moje wyprawy do ministerstwa są dość częste, bo dopracowujemy różne elementy-, myślę że całość inwestycji powinna się zamknąć w 7-8 latach maksymalnie. Nam najbardziej zależy żeby ten pierwszy etap nie był później niż 4-5 lat.

Pani prezydent, ostatnia sprawa w naszej rozmowie. Kilka dni temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków w programie „Czyste powietrze”. Wszyscy wiemy, jak jest w województwie śląskim, jak jest w aglomeracji, jaki kolor mają te kropeczki na mapie smogowej. Jak pani przyjęła tę decyzję?

Fatalna decyzja. Jak myślę z perspektywy zarówno zdrowia mieszkańców naszego województwa, w tym mieszkańców Gliwic, to myślę, że za chwilę będziemy musieli znacznie więcej płacić na służbę zdrowia, bo mamy twarde badania, które pokazują jaki wpływ ma zanieczyszczone powietrze na zdrowie mieszkańców naszego województwa. Powiem więcej, my sobie jako gminy sami z tym rady nie damy. To jest pewne.

Gminy finansują wymianę tych starych pieców, ale to przede wszystkim pieniądze z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu. 

Gminy też dokładają, my w Gliwicach też dokładamy do tego programu, ale na pewno to wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ma tutaj ogromne znaczenie, więc jeśli ten program zostanie zatrzymany, ja cały czas mam nadzieję, że to jakaś chwilowa decyzja.

Podobno do wiosny.

Byle do wiosny w takim razie.

Zima przed nami. Katarzyna Kuczyńska-Budka prezydentka Gliwic była o poranku gościem Radia Katowice. Dziękuję bardzo. 

Dziękuję bardzo i życzę pięknego dnia.



Ostatnie artykuły:   Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne